Brenti nafta saab kohe otsa

Naftaplatvorm Põhjamerel. Foto on illustreeriv.

FOTO: SCANPIX

Brenti toornafta, mille hind on kujunenud nafta üheks hinnaindikaatoriks, saab peagi otsa, kirjutab The Wall Street Journal.

Brenti naftaleiukoht asub Põhjameres Šotimaast kirdesuunas asuvate Shetlandi saarte juures. Eelmise sajandi kaheksakümnendate aastate lõpul oli 1971. aastal avastatud leiukoht üks suuremaid Euroopas, mistõttu saigi sealne nafta üheks maailma etaloniks.

Erinevalt näiteks Apple’i aktsiast, mis on alati ühesugune, on iga leiukoha nafta erinev koostise, happelisuse ja muude omaduste poolest. Seetõttu on kasutatakse nafta hinnaliikumise indikaatoriteks kindlaid indekshindu (benchmark).

Maailma enimtunnistatud nafta indekshind on Brenti nafta, mille tootmismaht ulatus 1984. aastal 400 000 barrelini ööpäevas. Tänaseks on langenud see 1000 barrelini, mis moodustab murdosa globaalsest naftatoodangust, mis on 93 miljonit barrelit päevas ning mõne aasta pärast ammutatakse leiukoht ilmselt tühjaks.

Lisaks Brenti leiukoha kasutatakse nafta võrdlushinnana WTI (West Texas Intermediate). Lisaks kasutavad Dubai ja Venemaa oma indekshindu.  

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles