Maksuamet asub kontrollima autode käibemaksu deklareerimist

Maksu- ja tolliamet.

FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Maksu- ja tolliameti (MTA) teatel ei ole äriühingud esitanud andmeid 45 000 sõiduki kohta; nüüd asub maksuamet neid kontrollima.

MTA teatas, et palub seoses ettevõtetele kuuluvate autode käibemaksu arvestamise muudatustega vaadata jaanuaris esitatud andmed üle äriühingutel, kes omasid detsembri seisuga sõidukit, kuid ei ole nende arvu ega seotud kulusid deklareerinud.

Käibedeklaratsioonide järgi esitas üle 21 000 äriühingu andmeid pea 50 000 sõiduauto kohta.

Täies ulatuses ettevõtluses kasutatavaid sõiduautosid deklareeriti 15 000, millega seotud kuludelt arvati sisendkäibemaksu maha 1,3 miljoni euro ulatuses. Osaliselt ettevõtluses kasutatavaid sõiduautosid deklareeriti 35 000, millelt arvati sisendkäibemaksu maha 1,4 miljonit eurot.

Andmeid sõidukite kohta ei esitanud maksuametile üle 16 000 isiku, kellele teadaolevalt kuulub 45 000 sõidukit. Sealhulgas oli kuni ühe töötajaga ja kuni 5000-eurose aastase kogukäibega äriühinguid 1624, kellel oli kokku 2422 sõiduautot.

MTA kontrolliosakonna juhataja Jaanus Värgi sõnul on kavas eelisjärjekorras kontrollida nende äriühingute esitatud andmeid, kelle aastane kogukäive on väike, auto on soetatud detsembris ning sellelt on  käibemaksu riigilt täies mahus tagasi küsitud.

«Samuti pöördume valimi alusel telefoni või e-kirja teel nende äriühingute poole, kes ei näidanud deklaratsioonil ühtegi autoga seotud kulu, kuigi maanteeameti andmetel oli neil detsembri seisuga vähemalt üks auto,» rääkis Värk. «On vähetõenäoline, et kõiki neid ettevõtluseks soetatud autosid reaalselt kuu aja jooksul ei kasutatud.»

Tagasi üles