Pärnu kesklinnas põrkuvad ärihuvid

E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Parkimismaja ehitus Pärnu kesklinnas

FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Pärnu kesklinnas seni tegutsenud Port Artur Grupp ja uut kaubamaja ehitav Pärnu Keskus jälgivad hoolikalt teineteise laienemisplaane ning vaatavad, et konkurent millegi vastu ei eksiks.


Port Artur Grupp tegi esmaspäeval linnavalitsusele ettepaneku tühistada Pärnu parkimismaja hoonestusõiguse leping ja kuulutada välja uus konkurss hoonestaja leidmiseks, kirjutab

Pärnu Postimees

.

Hoonestusõiguse konkursil osalenud Port Artur Grupp leiab, et võitnud Pärnu Keskuse omanikega seotud Win Markets rikub hoonestusõiguse lepingu tingimusi.

Vaidlusi tekitavad nii parkimismajas lubatud äritegevuse maht kui parkimismaja sissepääsuvõimalused.

Valitsus andis 2004. aastal linnale Lai 7 krundi parkimismaja ehitamiseks, linnavalitsus aga lubas parkimismaja hoonestusõiguse konkurssi korraldades majast 5 protsenti äritegevuseks kasutada.

Hoonestusõiguse konkursil osalesid nii Win Markets kui Port Artur Grupp. Võitis Win Markets, kelle pakkumine oli kinnistu 40-aastase hoonestusõiguse eest 13,7 miljonit ehk 6432 krooni ruutmeetri eest.

Pakkumisi tehes kalkuleeriti hoolega, mida tulevases parkimismajas võib teha. Kui äritegevuseks lubatud pind olnuks näiteks 10 protsenti, olnuks numbrid teised.

Hoonestusõiguse lepingu järgi pidi Win Markets parkimismaja valmis saama selle aasta 30. juuniks, makstes iga ületatud päeva eest 25 000 krooni trahvi. Maja valmis ei ole ning esmaspäeval hakkab linnavalitsus arutama linnavarakomisjoni soovitust pikendada valmimistähtaega järgmise aasta 20. märtsini.

Ühtlasi soovib Win Markets, et neilt trahvi ei võetaks, kuid seda kavatseb linnavalitsus arutada tähtaja pikendamisest eraldi.

Win Marketsil on hilinemiseks kaalukas põhjus.
Projekteerimistingimustes sissepääsuvõimaluseks pakutud Aida 10 krundi ostis Port Artur Grupp ning Win Markets algatas Laialt tänavalt sissepääsu võimaldamiseks detailplaneeringu.

Nagu Eesti ärimeestel kombeks, ei asutud detailplaneeringuga liiklusprobleeme lahendama, vaid kasumi suurendamise võimalusi otsima. Kehtiv planeering lubab parkimismaja ehitada 20 meetri kõrguse ja kuuekorruselise, Win Markets soovis 25 meetrit ja seitset korrust.

See ärgitas vastuväiteid esitama muinsuskaitseameti, kes polnud kõrguse suurendamisega päri, ja mitme ärinime all tegutsevad Port Artur Grupi omanikud, keda muutuvad äritingimused nördima panid.

Port Artur Grupp ja Triple Invest pole konkurentide vastu võidelnud üksnes detailplaneeringule vastuväiteid kirjutades. Kui linnavalitsus andis Win Marketsile 17. juulil kuuekorruselise parkimismaja ehitamiseks ehitusloa, vaidlustasid need kaks firmat selle kohtus ja palusid ehitamise vaidluste ajaks peatada.

Kohtunik Aivar Koppel otsustas ehitusloa kehtivust mitte peatada.

Parkimismaja sissepääs ja dokumentidest kokku otsitud endale kasulikud faktid on üksnes argumendid, mida vaidlustes esitatakse. Kakluse sisu on, kui suure osa moodustab tulevasest parkimismajast kaubamaja ja kui suur pind on parkimise päralt.

Hoonestusõiguse konkurssi korraldades jättis linnavalitsus kehtestamata minimaalse parkimiskohtade arvu, mis parkimismajas peaks olema.

Planeering lubab parkimismaja ehitada kuni 640 autole, Win

Markets kavatseb projekti järgi rajada 385, millest 63 oleks keldris oma autodele.
Linnavalitsus pole Port Artur Grupi ja Pärnu Keskuse kaklustes poolt veel valinud.

Ükski dokument ei luba Win Marketsil Maxima 598 ruutmeetri suurust pinda suurendada, kuid võimalused selleks on loomisel.

Tagasi üles