Elektrienergia keskmine hind Eestis langes mullu 12,8 protsenti

Osrami LED-pirn meenutab oma väliskujult tavalist hõõglampi.

FOTO: AP/Scanpix

Eesti turupiirkonna 2014. aasta keskmiseks megavatt-tunni hinnaks kujunes 37,61 eurot, mis on 12,8 protsenti vähem kui 2013. aasta 43,14 eurot.

Elektrienergia odavnemise põhjuseks on suures osas merealuse kaabli Estlink 2 valmimine, kirjutab Eesti Energia energiaturu kokkuvõttes. 650-megavatise võimsusega merekaabli lisandumine senisele kaablile Estlink-1 tõstis Eesti ning Soome vahelise elektritransiidi mahu 1000 megavatini, tagades Balti riikidele senisest suurema ligipääsu Soomes ning Skandinaavias toodetud odavale hüdro- ja tuumaenergiale, vahendab BNS.

Eesti elektrituru suurem ühildumine Põhjamaade turuga tähendab ka seda, et siinse elektri hind sõltub senisest enam välistest mõjuritest. Neist olulisemad on siinjuures partnerriikide elektrijaamade ning ülekandetrasside töökindlus, Rootsi ja Norra hüdroelektrijaamade veereservuaaride tasemed, mis sõltuvad sademete hulgast, ning Skandinaavia ja Soome õhutemperatuurist tingitud elektrinõudlus. Määravad mõjurid on ka Nord Pool Spoti elektrisüsteemi kuuluvate tuulegeneraatorite tootlikkus, mis sõltub tuule kiirusest, ning NPS-i elektrikaubandus Saksamaaga.

Soomes langes möödunud aastal keskmine elektri börsihind 12,5 protsenti 36 euroni megavatt-tunni kohta. Lätis ja Leedus keskmine elektrienergia hind tõusis; vastavalt 3,6 protsenti 50,1 eurole ja 2,5 protsenti 50,1 euroni megavatt-tunni kohta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles