iDeal kampaania

Leedus avati ametlikult tööks veeldatud gaasi terminal

Leedu Klaipeda ujuv veeldatud gaasi terminal Independence.

FOTO: EPA

Leedus Klaipeda sadamalinnas alustas aasta esimesel päeval ametlikult tööd veeldatud gaasi (LNG) terminal, teatas neljapäeval ettevõtte Klaipedos Nafta juhataja Mantas Bartuska.

«Terminal on nüüd tööks ja tegevuseks valmis Leedu regulaarse gaasiallikana ning ühtlasi pidevalt valmis võimaldama gaasi laadimis- ja mahalaadimisteenuseid,» rääkis Bartuska.

Esimesed 107 000 kuupmeetrit veeldatud gaasi toodi Klaipedasse oktoobri lõpul terminali katsetamiseks. Terminali katsetused lõppesid detsembris.

Aastas toimetavad kuus-seitse tankerit Leetu 540 miljonit kuupmeetrit gaasi. Litgasil on sõlmitud Statoiliga viieaastane leping. Juhul kui Leedu gaasitarbimine on suurem, võib Leedu gaasi osta ka teistelt tarnijatelt.

Klaipedas avatud veeldatud gaasi terminal on geopoliitilise tähtsusega, kuna see tagab Leedu majandusliku ja poliitilise julgeoleku, ütles Leedu president Dalia Grybauskaite.

«See terminal tagab meie energiasõltumatuse, võimaldab meil valida gaasi tarnijaid, mis tagab meie majandusjulgeoleku. Teiseks tagab see meie poliitilise julgeoleku, kuna senine ainuke gaasitarnija, Vene Gazprom on gaasi hinda alati kasutanud poliitilise surve avaldamiseks ja mõjutanud ka osa meie erakondade liikmeid,» ütles president nädalalehele Veidas.

Tema sõnul tagab gaasiterminal kõigi kolme Balti riigi julgeoleku, sest see suudab katta 90 protsenti nende gaasinõudlusest.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles