iDeal kampaania

Eesti Pank: ajutine hinnalangus Eesti majandust ei mõjuta

Raha

FOTO: SCANPIX

Tarbijahindade lühiajaline langus, mille peamine põhjus on energia odavnemine, pole Eesti majanduskasvu seisukohalt probleemiks, kommenteeris Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai.

«Hinnalangusel oleks majandusaktiivsust vähendav mõju juhul, kui see kestaks pikemat aega ja tarbimisotsused lükataks madalama hinna ootuses edasi. Praegune hinnalangus puudutab aga valdavalt neid kaupu ja teenuseid, mille tarbimise edasilükkamine on keeruline või võimatu,» kirjeldas Kattai.

Tarbijahinnaindeks langes statistikaameti teatel novembris eelneva kuuga võrreldes 0,8% ning aastavõrdluses kiirenes hinnalangus 0,6 protsendini. Lisaks terve aasta kestel odavnenud energiale süvendas hinnalangust alusinflatsiooni ja toiduainete hinnakasvu aeglustumine. Hinnasurve vähenemine jätkus ka euroalal tervikuna, peamiselt energia odavnemise tõttu: ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon aeglustus novembris esialgse hinnangu kohaselt 0,3 protsendini.

Toiduainete hinnakasv pidurdus novembris 0,2 protsendini, peamiselt alkoholi odavnemise tõttu, kuid paljude teiste toiduainete hinnalangus hoogustus samuti.

Mootorikütused on aastaga odavnenud 4,4 ja elekter 6,6 protsenti ning see on kahandanud inflatsiooni ühtekokku 0,5 protsendipunkti. Energia odavnemise tõttu Eesti tarbijahinnad selle aasta kokkuvõttes tõenäoliselt langevad.

Tarbijahinnaindeks langes statistikaameti teatel novembris eelneva kuuga võrreldes 0,8 protsenti ning aastavõrdluses kiirenes hinnalangus 0,6 protsendini. Lisaks terve aasta kestel odavnenud energiale süvendas hinnalangust alusinflatsiooni ja toiduainete hinnakasvu aeglustumine.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles