Eesti ettevõtja Rootsis: iga algus on raske

Adele Johanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rootsi
Rootsi Foto: SCANPIX

Pärast põrumist Eestis otsustas Kert Loide kolida Rootsi ja seal uuesti ettevõtlusega algust teha. Teistele soovitab ta kuningriigi vallutamiseks luua kohalik ettevõte, otsida kontakte ja õppida keelt.  

Loide jagas Edu Akadeemia korraldatud webinaris mõtteid ettevõtlusest, oma kogemusest ja Rootsi turule sisenemisest. Webinari salvestust võib näha siit.

Ettevõtlusega nullist alustamine on Loide kinnitusel ühte moodi nii Eestis, Rootsis kui USAs. Kõik algab müügitööst. «Mõtlesin, mida ma teha saan, kuidas ma saan ennast müüa. Panin kirja oma kõige paremad oskused, printisin need välja ja käisin ukselt uksele,» kirjeldas Loide ettevõtja teekonna okkalist algust.

Teistele, kes soovivad Rootsi turul jalga ukse vahele saada, soovitab Loide kindlasti plaanid põhjalikult läbi mõelda. Väga oluline on kohe luua ka kohalik ettevõte, sest seda võetakse märksa tõsisemalt, ükskõik kes selle taga ka tegelikult ei ole. Ka kohalik äripartner kuluks marjaks ära.

Nii on lihtsam liituda ettevõtlusklubide ja võrgustikega, mille kaudu saab uusi kasulikke kontakte. Samuti on hea võtta ühendust kohalike eestlastega, kes on juba oludega tuttavad ja oskavad nõu anda. «Kuigi ma ise proovisin pigem kohe Rootsi ühiskonda sulanduda,» möönis Loide. Kuigi Rootsis saab ka inglise keelega hakkama, hakkas Loidel hästi minema, kui ta rootsi keele selgeks sai.

Kui varem Eestis välikaminatega tegelenud Loide oli Rootsis ehitus- ja kiviäri püsti pannud, ei tahtnud ettevõtted ühel hetkel enam kuidagi kasvada. Lahenduse leidis ta tänu Eric Edmeadese seminarile, kus ta pidi tõdema, et tegeleb liiga paljude asjadega. «Mõtlesin järgi, kui palju ma ise kontrollin, varustan, pean raamatuid. Sellele oli vaja lahendus leida,» möönis Loide. Kuna nüüd teevad kõike seda teised inimesed, on ettevõtte käive kasvanud viis korda.

Erinevatel seminaridel osalemist ja pidevat enesetäiendamist peab Loide ka üheks olulisemaks muutuseks võrreldes oma eluga Eestis. «See muutis mind ja tegi mind paremaks ettevõtjaks. Enese arendamine ja seminaridel käimine on esimene, millega ettevõtja peaks tegelema.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles