Estonian Cellist saab Eesti suurim biogaasi tootja

Estonian Celli finantsdirektor Siiri Lahe poseerimas ettevõtte lõpptoodangu, pakitud haavapuidumassi taustal.

FOTO: Erik Prozes

Estonian Cell avab täna uue reovee eeltöötluse ja biogaasi tootmiskompleksi, mille maksumuseks kujunes ligikaudu 11 miljonit eurot. Projekti tulemusena tõuseb ettevõte Eesti suurimaks biogaasi tootjaks ja tarbijaks.

Ettevõte asendab aastas üle 5 miljoni kuupmeetri sisseostetavast maagaasist biogaasiga. Toodetava biogaasi energeetiline väärtus on enam kui 50 GWh aastas.

Investeering finantseeriti täies mahus Austria päritolu tehase omaniku Heinzel Holdingu poolt. Heinzel Holding investeeris aastatel 2012-2014 ettevõttesse kokku 17 miljonit eurot, et tõsta kahjumis oleva ettevõtte efektiivsust ja tagada tehase jätkusuutlikkus.

Estonian Celli juhatuse liikme Siiri Lahe sõnul vähendab investeering uude biogaasijaama tehase poolt sisseostetava maagaasi kulusid enam kui kolmandiku võrra ja on oluliseks teetähiseks 22 miljoni eurose kumulatiivse kahjumiga ettevõtte majandustulemuse parandamisel. «Samuti on investeeringul positiivne keskkonnamõju vähendades veelgi tehase ökoloogilist jalajälge,» selgitas Lahe.

«Puitmassitehase tehnoloogia oli juba varem väga keskkonnasõbralik. Puidu töötlemine toimub mehaaniliselt ja tegemist on väävli- ja kloorivaba tootmisega. Ettevõttes on kasutusel parim võimalik tehnoloogia  ja meie tootmisprotsessi iseloomustab kõrge puidu saagikus ja efektiivne vee- ning energiakasutus,» lisas juhatuse liige Lauri Raid.

Kundas asuv Estonian Celli haavapuitmassitehas alustas tootmist 2006. aastal. Tehase näol on tegemist viimase aastakümne ühe suurima Eestisse tehtud välisinvesteeringuga tehase rajamismaksumuses ca 153 miljonit eurot. Ettevõtte toodang eksporditakse 100protsendiliselt erinevatesse Euroopa ja Aasia riikidesse.

Uus biogaasi tootmiskompleks on tehnoloogia tipptase ja tegu on innovatiivse lahendusega puitmassitehaste kõrval. Tegemist on Euroopa suurima ühemahutilise reaktoriga. Võttes arvesse ka mitme mahutiga biogaasijaamu on vastavatud kompleks tootmismahult Euroopa kolme suurema seas. Reaktori maht on 4 300 m3 ja anaeroobne puhastusprotsess koos biogaasi tootmisega kestab keskmiselt 11 tundi.

Estonian Celli 2013. aasta käive oli 65 miljonit eurot ja ettevõte lõpetas aasta 3 miljoni eurose kahjumiga. Ettevõttes töötab 85 inimest, kuid kaudselt antakse väärtusahelas tööd 500-le inimesele.

Tagasi üles