Keskkonnaminister lükkas kalapüügiaega Peipsil edasi

Kalamehed ei saa veel kaks nädalat võrkude ja nootadega Peipsile.

FOTO: Toomas Huik

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus allkirjastas käskkirja, millega keelatakse 15. septembrini Peipsi-, Lämmi- ja Pihkva järvel kalapüük põhja- ja pöörinootadega ning mõrdadega.

Keskkonnaministeeriumi teatel kehtestatakse ajutine püügikeeld alamõõdulise koha kaitseks, sest augusti lõpus tehtud katsepüügid näitasid, et ligi pool püütavast kohast on alamõõdulised. Seetõttu tuleb palju kala järve tagasi visata, kuid enamasti tähendab see ka nende asjatut hukkumist, mis mõjutab tugevasti järgmiste aastate kohapüügi võimalusi ja saake.

Samas näitavad uuringud, et kalad on viimaste nädalate jooksul kiirelt kasvama hakanud ning Tartu Ülikooli Mereinstituudi teadlaste hinnangul saavutab enamik kalu kahe nädala jooksul alammõõdu. Tulenevalt koha bioloogiast kasvab kala kõige kiiremini suve teisel poolel. Tänavuse suve alguse väga madalatele veetemperatuuride ja kesise toidulaua tõttu on koha hakanud kasvama aga alles augusti teisel poolel.

Põhja- ja pöörinoodaga on keelatud püüda 5.-15. septembrini ning mõrdadega 6.-15. septembrini.

Teadlaste soovituse kohaselt on ajani, mil suurem osa kohadest saavutab kokkulepitud alammõõdu, võimalik Peipsi järvel kaldast kaugemal kui 1 km ning Lämmi- ja Pihkva järvel kaldast kaugemal kui 500 m jätkata püüki nakkevõrkudega.

Tagasi üles