Britid nõuavad Venemaale karmi karistust

Briti peaminister David Cameron.

FOTO: SCANPIX

Täna Brüsselisse Venemaa vastu suunatud sanktsioone arutama kogunevad Euroopa välisministrid satuvad Suurbritannia ja selle mõttekaaslaste tugeva surve alla karistada Kremlit võimalikult karmilt.

Briti peaminister David Cameron ütles eile parlamendi ees: «On aeg oma jõud, mõju ja ressursid maksma panna... Venemaa ei või eeldada, et saab jätkuvalt nautida juurdepääsu Euroopa turgudele, Euroopa kapitalile, Euroopa teadmistele ja tehnilisele pagasile sel ajal kui nad õhutavad konflikti ühes Euroopa naaberriigis.»

Nn «kolmanda faasi» ehk terveid Vene majanduse segmente sihtivaid sanktsioone välisministrid täna heaks kiita ei saa, kuna selleks on tarvis ELi valitsusjuhtide toetust, kirjutab Financial Times. Küll aga tahab brittide juhitud ning Kesk- ja Ida-Euroopa riike hõlmav rühmitus luua selleks kõik vajalikud eeldused.

Kuigi toetus laiematele majandussanktsioonidele – relvaembargo kaasa arvatud – on kogumas hoogu, kardavad diplomaadid, et debatt võib lõhestada Euroopa Liidu kahte leeri.

Eriliselt puudutab see Prantsusmaad ja nende 1,2 miljardi eurost tehingut Mistral-klassi dessantlaevade tarnimiseks Venemaale. «Mistrali lepingu küsimust ei ole veel õhus,» ütles üks Prantsuse ametnik. «Praeguse seisuga minnakse lepinguga edasi.»

Kuigi Briti diplomaadid on üritanud lihvida relvaembargo teksti nii, et see puudutaks vaid tulevasi lepinguid, on Mistralite müük langenud USA terava kriitika alla. Ka Cameron väljendus ettevõtmise suhtes enneolematult teravalt ja ütles, et Britannia jaoks oleks selline leping «mõeldamatu».

«Meil tuleb kõikidele meie partneritele survet avaldada ning öelda, et kui üks riik niiviisi käitub, siis ei tule business as usual enam kõne alla,» ütles Cameron ja jätkas viitega Teisele maailmasõjale eelnenud aastatele: «Meile eurooplastele poleks vaja meelde tuletada, milleni viib pilgu kõrvale pööramine, kui suured riigid väiksemaid türanniseerivad.»

Prantsuse ametnik, kes Mistralite küsimust Financial Timesi küsimuse peale kommenteeris, veeretas jutu Vene huvidele Inglismaal ja konkreetsemalt Chelsea jalgpalliklubile, mille omanik on Roman Abramovitš. «Kui Cameron tahab Venemaad karistada, siis karistagu pigem Chelseat ning toetagu Pariisi Saint-Germaini (PSGd),» teravmeelitses ametnik.

Tagasi üles
Back