EY: pooled ettevõtjad ei teadvusta endiselt küberkuritegevuse riski

, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Anonymous

EY 2013. aasta korruptsiooni- ja pettuseriski uuringu kohaselt leiab 40 protsenti maailma ettevõtete juhtidest, et pettused ja korruptsioon on nende riigis laialt levinud.

Uuringust ilmnes, et hoolimata küberkuritegevuse kasvust ei pea pooled juhid seda oluliseks riskiks – 48 protsenti juhtidest on veendunud, et küberkuritegevus on nende ettevõtte jaoks madal risk. EY uuringus küsitleti ca 2 700 ettevõtte juhti 59 riigist üle maailma.

«Küberründe risk on tõusnud igapäevase riskijuhtimise osaks ettevõtte elus ja viitab pidevale dünaamilisele ohule juhtivates ettevõtetes,» sõnas EY Ärikonsultatsioonide vanem juhtivkonsultant Siim Aben «Samas ligi 50 protsenti peab küberkuritegevust madalaks riskiks, sealhulgas 17 protsenti arvab, et tegu on isegi väga madala riskiga ning kõigest 19 protsenti hindavad riski kõrgeks.»

Uuring toob välja, et avalik sektor on küberkuritegevuse riskide tajumise mõttes finants- ja tehnoloogiasektori (66%) järel tööstusharudest kolmandal kohal. Nimelt hindasid 57 protsenti avaliku sektori vastajatest seda riski kas väga kõrgeks või pigem kõrgeks. «Selles kontekstis on rahustav mõelda, et Eestis tegeletakse avaliku sektori küberturbega väga professionaalsel tasemel ning sellest annab tunnistust Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) aktiivne tegevus infoturbe tagamisel ja propageerimisel, aga ka sagedased küberõppused,» lisas Aben.

«Ettevõtted peavad peamisteks ohtudeks nii häkkereid kui ka organiseeritud kuritegevust. Ettevõtete jaoks on oluline teada, et teatud turgudel nähakse küberkuritegevuse ohtu suuremana. Seda eriti USAs 70 ja Jaapanis 72 protsenti. Suurt ohumärki näitab see, et 74 protsenti vastanutest, kelle ettevõtted olid sattunud küberkuritegevuse ohvriks ning hoolimata järelevalve organite nõudest sellelaadse teabe avalikustamise kohta, jätsid rikkumistest teatamata,» rääkis Aben.

«EY rahvusvahelises uuringus väitis iga kümnes vastanu, et on kokku puutunud tõsiste pettustega viimase kahe aasta jooksul,» ütles Ernst & Young Baltic ASi finantspettuste atesteeritud uurija Marilin Pikaro. «Uuringus osalenud riikide põhiselt tõsteti esile kümme maad, kus pettused ja korruptsioon on teinud aastatel 2008 – 2014 olulise kasvu ja seda sealhulgas ka USAs, tõustes 8 protsendilt 16 protsendini; Hiinas 4 protsendilt 8 protsendini; Jaapanis 6 protsendilt 10 protsendini ja Venemaal 10 protsendilt 16 protsendini.»

Marilin Pikaro kinnitusel toob uuring samas välja, et pettuste ja korruptsiooni vastased meetmed on enamike valitsuste agendades üle kogu maailma ja viimase kahe aasta jooksul on uusi pettuse ja korruptsioonivastaseid seadusi hakatud rakendama mitmel suurel turul, sealhulgas Indias, Brasiilias, aga ka väiksematel turgudel nagu Araabia Ühendemiraadid.
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles