EL esitas WTO-s Venemaa vastu uue kaebuse

Vene lipp.

FOTO: SCANPIX

Euroopa Liit (EL) teatas kolmapäeval, et esitas Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) Venemaa vastu kaebuse Saksamaalt ja Itaaliast toodavate kergeveokite (LCV) impordilõivu pärast.

EL-i saatkond WTO juures ütles, et esitas Venemaale konsultatsiooninõude, mis on esimene samm kaubandusvaidluste lahendamisel. Pooltel on 60 päeva aega lahendada vaidlus läbirääkimiste teel, enne kui EL astub järgmise sammu.

Venemaa põhjendas oma otsust dumpinguvastase abinõuna. EL-i hinnangul on see dumpinguvastane lõiv vastuolus WTO seadustega, öeldakse EL-i saatkonna avalduses.

WTO liikmetel on lubatud kehtestada lisalõiv kaupadele, kui neid müüakse dumpinghinnaga või alla turuhinna. Kuid enne peavad nad tõestama, et kodumaised tootjad kannatavad selle läbi.

EL väidab, et EL-i kergeveokitele 23-29,6-protsendilise impordilõivu kehtestamisega piiratakse pääsu Vene turule. 2012. aastal eksportis EL Vene turule kergeveokeid enam kui 100 miljoni euro eest. See eksport vähenes, kui Venemaa kehtestas autodele ja bussidele ümbertöötlemismaksu, mille EL on samuti vaidlustanud.

Brüssel ja Moskva vaidlevad WTO-s ka paljude kaubanduskeeldude üle, mida Venemaa on kehtestanud Leedu, Poola ja teiste riikide toiduainetele.

Tagasi üles