Kuidas tekkis Bollingeri koridori idee?
Seda mõjutasid mitmed asjaolud. Olin alguses arvutientusiast. Olin üks vähestest, kellel on arvuti ja kes mõistis, et sellest võib olla investeerimisel kasu, seetõttu hakkasin panema investeerimisprotsesse arvudesse varem kui keegi teine.
Lisaks huvitasid mind juba mõnda aega mitmesugused jooned, mis on tuletatud finantsinstrumendi tavalisest keskmisest ja tõstetud teatud protsendipunkti võrra. Tol ajal tegid kõik selliseid jooni „silma järgi“ – tehnilise analüütiku instrumendiks oli paberileht ja pliiats. Kui teed jooni käega, mõjutavad neid paratamatult inimese maailmavaade, kogemus ja emotsioonid.
Sain aru, et kui oskaksin joonte tegemise muuta automaatselt teostatavaks protsessiks, kaoks sellest toimingust igasugune subjektiivsus. Kasutades tolleaegseid programme, vaatasin üle aktsiate kursi muutumise. Selgus, et muutumine on samuti muutuv – see oli fakt, mida nende aegade investorid lihtsalt ignoreerisid. Kasutades neid tähelepanekuid mitme kuu jooksul katse ja eksituse meetodil lõin möödunud sajandi 80-tel aastatel Bollingeri koridori.
Kas võite Bollingeri koridori pidada oma eduka investeerimise vundamendiks?
Osaliselt. Bollingeri koridor vastab küsimusele, kas hinnad on suhteliselt kõrgel või suhteliselt madalal tasemel. Harilikult kui aktsiahind puudutab ülemist koridori serva, loetakse aktsiad ülehinnatuks. Kui see puudutab alumist koridori serva, loetakse aktsiad suhteliselt allahinnatuks. See info on väga oluline ja kasulik, kui seda kasutatakse õigesti koos teiste investeerimise instrumentidega, mis võivad seda kinnitada või kummutada.
Millised võiksid olla need teised instrumendid?
Soovitan koos Bollingeri koridoriga kasutada oma teist projekti «BandWidth», mis näitab, mil määral on laienenud Bollingeri koridor (selle järgi tehakse kindlaks, kas aktsiahind kõigub tugevalt või püsib sarnasel tasemel – toim.). Samuti kasutan ökonomist David Bostiani poolt loodud instrumenti «Intraday Intensity» – see kontrollib aktsia nõudlust ja pakkumist, aidates panna tähele ja ära arvata suurte investorite tehinguid, kes samal ajal kauplevad suurte aktsiate kogustega, sageli tehes seda kauplemissesiooni lõppedes. Kui tekivad tingimused selle instrumendi kasutamiseks, võtan ilmtingimata arvesse selle poolt antavat infot.
Bollingeri koridori info võib olla mitte ainult kasulik vaid ka eksitav. Kuidas vältida eksimist?
Sageli esinev viga on arvamus, et kui aktsiahind ületab ülemist serva, tuleb aktsia maha müüa ja kui hind ületab alumist serva – osta. Kuid see pole alati nii. Aktsiahinnad võivad väljuda Bollingeri koridori piiridest täiesti teistel põhjustel, seetõttu tuleb kasutada seda indikaatorit koos teistega, mis seda kinnitaksid või kummutaksid.
Millises investeerimiskeskkonnas on Bollingeri koridor kõige informatiivsem ja kasulikum?
Bollingeri koridori võib kasutada kõikide finantsinstrumentidega kauplemisel. Samuti pole suurt vahet, milliseks perioodiks seda kasutatakse, seetõttu võib seda kasutada nii lühiajaliste kui pikaajaliste investeeringute juures. Näiteks mina kasutan seda kõige sagedamini päevamuutuste ülevaatamiseks, kuid tean, et need, kes kauplevad valuutaga, kasutavad Bollingeri koridori indikaatoreid edukalt koguni viieminutiliste intervallide kontrollimiseks.