Kreeka küsimuses toimus tippametnike «salakoosolek»

Kreeka lipp

FOTO: SCANPIX

Tippametnikud pidasid läinud nädalal pärast euroala rahandusministrite nn eurogrupi koosolekut maha eraldi ja eraviisilise nõupidamise, arutamaks Kreeka abipaketiga seotud probleeme.

Kreeka rahandusministrit Giannis Stournarast, kes samal ajal vastas teisel pool tänavat asuvas hoones ajakirjanike küsimustele, koosolekule ei kutsutud.

Nagu kirjutab Wall Street Journal, viibisid valitute koosolekul kõrged Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF), Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga ametnikud, samuti Saksa ja Prantsuse rahandusministrid.

Koosoleku toimumine viitab kartusele, et Kreeka võib rikkuda euroala finantsturgude üle laskunud suhtelise rahu. Ilmselt ei kerki küsimus aga teravamalt päevakorda enne maikuud, mil Kreekal tuleb lunastada ligikaudu 11 miljardi euro väärtuses riigivõlakirju.
Lähedalseisvate allikate sõnutsi arutati koosolekul muuhulgas võimalusi Ateena reformitahte turgutamiseks ning tänavuse teise poolaasta kuni 6 miljardi eurose eelarveaugu täitmiseks.

Mingite otsusteni koosolekul ei jõutud, ütlesid allikad.

IMF ei ole juba juulist alates Kreekale raha üle kandnud ning on omapoolsete paketimaksetega 3,8 miljardit eurot graafikust maas. Nimelt nõuab IMF täit selgust Kreeka riigirahanduse osas 12 kuuks ette – ning seda tingimust ei ole täidetud.

Euroopa ametnike sõnutsi rahuldaks IMFi euroala poolne selgesõnaline lubadus mainitud auk kuidagi kinni toppida ning nad ei nõuaks «raha lauale ladumist». IMF keeldus kommenteerimast.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles