Kuidas vanu puidust pille hoida ja säilitada?

Alati tasub kindlaks teha vana instrumendi väärtus. FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Paljudel inimestel on jäänud möödunud aegadest koju erinevaid muusikainstrumente nagu kandled, mandoliinid, viiulid, kitarrid jne. Tihti on need seotud mälestustega esivanematest või oma nooruspõlve aegadest. Soov on neid pille alles hoida – äkki keegi hakkab pilli mängima! Et pillid korras püsiks ja mööduv aeg neile liiga ei teeks, on mõistlik pille ilusti säilitada. Kandlemängija ja rahvakannelde parandaja Sander Karu annab mõned soovitused, kuidas neid hoida ja säilitada.

1. Esmalt, tee kindlaks oma pilli väärtus. Hoidmise ja säilitamise tingimuste valikul on hea teada lisaks emotsionaalsele väärtusele ka oma pilli rahalist väärtust – kui pill on kallim kui auto, siis on mõtet teha ka hoidmiseks ja säilitamiseks rohkem kulutusi.

2. Väga oluline on pilli hoidmisel ja säilitamisel ühtlane temperatuur. Hoia pilli samades või 4-5 kraadi madalama temperatuuriga tingimustes, kui endale meeldib elada. Seejuures väldi suure temperatuuri kõikumisega ruume, näiteks pööningut.

3. Jälgi õhuniiskust. Soovitav suhteline niiskus on vahemikus 40-60%, kuid ühtlased niiskuse kõikumised teatud piirides ei kujuta pillidele otsest ohtu. Üldjuhul on soovitav hoiuruumina vältida garaaži ja keldrit, kuna sealolev liigne niiskus võib põhjustada hallitust.
Väldi hoiukohti, kus võib pillile vett peale sattuda või tilkuda (näiteks lilleriiulitel, kus lillede kastmisel võib vett peale tilkuda) või aknalaudade all, kus talvel akendel oleva jää sulamisel olev vesi võib peale tilkuda.

4. Hoia oma pill puhas. Tolm ja mustus on enne hoidmist ja säilitamist soovitav pillilt eemaldada ettevaatlikult kuiva pehme lapi, tolmuharja või -imeja abil. Üldjuhul pilli puhastamine kergelt niiske lapiga ja hilisem kuivatamine ei kahjusta rikkumata viimistlusega pilli. Kuid väldi mehhaanilist puhastamist (kraapimist).
On soovitav vältida pilli puhastamist keemiliste puhastusainetega, kodukeemiaga ja lahustitega, kuna see võib kahjustada erinevaid pilli osi. Kui siiski riskid keemilisi puhastusvahendeid oma pillil kasutada, uuri enne hoolikalt puhastusvahendite kasutusjuhendeid ja proovi vahendi mõju esialgu väikesel varjatud pinnal.

5. Kui  pillil on juba tõsisemaid puidukahjustusi nagu näiteks puidukoi (kui on väikesed avad puidus ja eraldub puidutolmu), kasuta spetsiaalseid koitõrje vahendeid.

6. Kui plaanid oma pilli pikka aega kasutamata hoida, siis lase keeled suure pinge alt lõdvemaks, aga mitte täiesti lõdvaks. Eriti oluline on see nende pillide juures, millel on rohkem keeli ja mõjuvad jõud puitosale on suuremad (näiteks rahvakannel, akordkannel). Kuid väldi pillikeelte laskmist täiesti lõdvaks, sest siis võivad mõned pilli osad ära kukkuda ja kaduma minna.

7. Kaitse pilli päikesekiirte eest!

8. Ära hoia pilli küttekehade ega köetavate pindade läheduses, näiteks põrandaküttega ruumis põrandal kapi all.

9. Taga hoiuruumis normaalne ventilatsioon ja õhu liikumine. Soovitav on tagada õhuvahe pilli ja muude esemete vahel. Samas, hoia pill tuulutus- ja ventilatsiooniavadest eemal.

10. Kaitse pilli mehaaniliste vigastuste eest. Väldi pilli kukkumist või muude esemete kukkumist pillile. Üks väike löök teatud kohale kandle kõlakastil võib muuta pilli mängukõlbmatuks!
Ära hoia pilli surve all hunnikus teiste esemete või asjade vahel! Ära pane muid esemeid pilli peale - selleks on riiulid!

11. Pilli hoidmisel eelista kartongist karpi, puidust kasti või naturaalsest materjalist mitte väga õhukindlat kotti. Nende puudumisel on abiks pilli katmine paberiga või naturaalsest materjalist kangaga. Kindlasti ära paki oma pilli kilekotti.
Ole ettevaatlik, sest tänapäevased pillikastid ja kohvrid võivad pikemaajaliseks säilitamiseks olla liigselt hermeetilised.

12.  Vähemalt kord aastas on soovitav pill üle vaadata, et hinnata pilli olukorda ja ennetada võimalikke tekkivaid kahjustusi. Kindlasti on hea pilli aeg-ajalt n-ö üles soojendada ehk temaga pillimängu nautida.

Kui jääd oma armsa, rariteetse  või väärtusliku pilli hoidmisega hätta, küsi täiendavalt nõu pillimeistritelt, pillimängijatelt või muuseumite varahoidjatelt.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back