Omanike Keskliit nõuab kohtus veehinna alandamist

Uwe Gnadenteich
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Omanike Keskliidu peasekretär Taavi Madiberk.
Eesti Omanike Keskliidu peasekretär Taavi Madiberk. Foto: Peeter Langovits

Harju maakohus võttis täna menetlusse Omanike Keskliidu koostatud tsiviilhagi, millega nõutakse Tallinna Vee hindade alandamist 30 protsendi võrra ja tarbijale tekitatud kahju hüvitamist.


Aktsiaseltsil Tallinna Vesi on hagile vastamiseks aega 30 päeva. Eesti Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul on Tallinna Vesi kasutanud konkurentsiseaduse paragrahv 16 lõige 1 mõistes ära turul valitsevat seisundit, kehtestades ebaõiglased müügihinnad ja seeläbi tarbijate arvelt alusetult rikastunud.

Madiberki sõnul on hagi suunatud kahe eesmärgi saavutamisele. «Esiteks, hagi peamine eesmärk on viia Tallinna Vee hinnad kooskõlla ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniseaduse ning põhiseadusega, mis alandaks kõigi pealinlaste veearveid 30 protsendi võrra. Teiseks nõuame konkreetsele tarbijale tekitatud kahju hüvitamist. Pretsedendi loomisel tekib kõigil tarbijatel õigus tsiviilkorras nõuda tagasi Tallinna Vee poolt tekitatud kahju ehk 2008. aasta baasil 30 protsenti oma veearvest,» rääkis Madiberk.

Kuna Eesti Omanike Keskliidul kui kodutarbijate esindusorganisatsioonil pole tänases õigussüsteemis kaebeõigust, siis oli hagi esitajaks Eesti Omanike Keskliidu liige Silja Lepp. Kohtus esindab hagejat advokaadibüroo Tamm&Otsmann advokaat Villu Otsmann. Kõik kohtukulud katab Eesti Omanike Keskliit.

Otsmanni sõnul on Tallinna Vesi 2008. aastal kehtinud tariifide alusel ühisveevärgi ja
-kanalisatsiooniteenuse osutamisel teeninud ärikasumit marginaaliga 56,3 protsenti, puhaskasumit marginaaliga 41,1 protsenti ja omakapitali rentaablus on olnud 23,7 protsenti.

Tallinna Vee niivõrd kõrged kasuminumbrid ei ole tema hinnangul võrreldavad analoogsete kommunaalmonopolidega ning tekitavad põhjendatud kahtluse hindade ülemäärasuse osas. «Kohtuvaidluse algatamise eesmärk on püüe luua kindlus, et taolise kasumlikkusega monopoolse teenuse hinnad on kohtulikult kontrollitavad. Teiseks on soov luua selgus, mis on ülemäärase kasumlikkusega hind ning kes selle eest rahaliselt vastutab,» selgitas advokaat.

«Omanike Keskliit on seadnud enda selgeks sihiks kukutada Tallinna Vee hinnadiktaat. Tarbijate õiguste kaitseks oleme valinud kaks teed. Esiteks, tsiviilkorras, mida esindab käesolev hagi. Teiseks, halduskorras - Omanike Keskliit esitas õiguskantsler Indrek Tederile oma kaebuse juba kevadel, tänaseks on õiguskantsler lubanud selle kaebuse alusel halduskorras riigikohtusse pöörduda,» lisas Madiberk.

Koduomanikke ühendav Eesti Omanike Keskliit ühendab üle 40 200 korteri- ja majaomaniku. Omanike Keskliit on asutatud 1994. aastal ning on Rahvusvahelise Kinnisvaraomanike Liidu liige.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles