Jätkuv kinnisvara hinnatõus julgustab vara soetama

Raigo Neudorf
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
1Partner Kinnisvara.
1Partner Kinnisvara. Foto: Peeter Langovits.

Juulikuisest madalseisust tänaseks 13 protsendi võrra kosunud kinnisvarahinnad ja laenutingimuste leevenemine annavad märku soodsast hetkest vara soetada, leiab 1Partner Kinnisavara oma kuuülevaates.


Maa-ameti andmetel püsis Tallinna kinnisvaraturg novembris sarnaselt septembri ja oktoobriga aktiivne, ehkki tehingute arv oli veidi vähenenud.



Läbi kogu lõppeva aasta on Tallinna kõikide ostu-müügi tehingute aktiivsus kuust-kuusse olnud küllaltki heitlik.



Võrreldes jaanuariga 2009 on tehingute arv kokku tõusnud ligi kahe kolmandiku võrra: kui jaanuaris tehti Tallinnas ostu-müügi tehinguid 394, siis novembris toimus maa-ameti esialgsete andmete kohaselt 678 tehingut.



Juulisse jäänud korterihindade põhjaga võrreldes olid hinnad novembriks tõusnud ca 13 protsenti.



1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on viimastel kuudel kerkinud tehingumahtude ja mõnevõrra tõusnud hindade taga ennekõike inimeste lootus, et turg on oma põhja saavutanud ning just praegu on õigeim aeg vara soetada.



«Pangad on andud üle mitme aasta rohkelt positiivseid signaale laenutingimuste leevenemisest, lisaks on 6 kuu euribor langenud rekordmadalale tasemele,» sõnas Vahter ja lisas, et senisest enam on turul ka nn sularaha eest ostjaid.



1Partner Kinnisvara hindaja Rait Riimi hinnangul ei vaadata erinevalt turu totaalse langusfaasi aegadest ostuotsuse langetamisel esimese kriteeriumina enam objekti hinda.



«Hind on alles kolmandal kohal. Esmatähtis on asukoht ehk siis ümbrus, vahemaa töökohaga, parkimine ja kõik muu sinna juurde kuuluv. Tähtsuselt teine nõue on ehituskvaliteet - mitte kas ehitis on uus või renoveeritud, vaid kuidas ja millistest materjalidest see tehtud on,» rääkis Riim.



«Alles siis tuleb hind, mis enam ei ole sellisel määral kaubeldav kui 4-5 kuud tagasi. Järgnevad korteri üldpinda ja tubade arvu puudutavad ning seejärel individuaalse prioriteedi tegurid.»



Maa-ameti andmetel toimub kõige rohkem tehinguid korteritega, mis moodustab ca kaks kolmandikku kõigist tehingutest. Esialgsete andmete kohaselt müüdi novembris 44 eluhoonetega hoonestatud kinnistut ja 30 hoonestamata krunti.



Samas suurusjärgus on kruntide ja elamute tehingumahud püsinud läbi terve aasta.



Viimased kaks ja pool aastat kestnud kinnisvarahindade languse põhi Tallinna korterite turul jäi maa-ameti andmetel praeguse seisuga juulikuusse, mil keskmine ruutmeetri hind oli ca 11 400 krooni ruutmeeter.



Viimased kolm kuud on hinnad olnud võrreldes juuliga tõusvad ja novembris oli Tallinna korterite keskmiseks ruutmeetri hinnaks juba ca 13 100 krooni ruutmeeter. Võrreldes kinnisvarabuumi tipuga 2007. aasta kevadel on hinnad langenud ca 55 protsenti.



Kommentaarid
Copy
Tagasi üles