Toomas Tool läheb Arco Varaga mängimise eest kohtu alla

Toomas Tool Tallinnas hotell Radissoni kohvikus äriasju ajamas.

FOTO: Toomas Huik

Finantsjärelevalve koos politseiga võttis vahele Eesti kõige salapärasemaks ärimeheks nimetatud Toomas Tooli koos SEB börsimaakleriga, nende vastu kohtusse läinud süüdistuse iva peitub Arco Vara aktsiatega manipuleerimises.


Põhja ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse kaht isikut väärtpaberituruga manipuleerimises. Prokuratuur alustas antud asjas kriminaalmenetlust 2009. aasta veebruaris finantsinspektsiooni teate alusel.

Toomas Tooli (45) süüdistatakse selles, et olles oma abikaasa volitatud esindaja, andis ta ajavahemikul 14.-21.07.2008. a SEB panga maaklerile Karoly Kirberile (30) telefoni teel tehingukorraldused müüa oma abikaasaga kontol olevad aktsiad suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga. Sellise tegevuse eesmärgiks oli viia AS Arco Vara aktsia turuhind allapoole 0,56 eurot, mis andis Toolile võimaluse mõjutada teisi Arco Vara suuraktsionäre otsuste tegemisel.


Kirjeldatud viisil pandi müüki ligikaudu 500 000 aktsiat, mille tagajärjeks oli kunstliku hinnapiiri tekkimine ja negatiivne surve aktsia hinnale. Sellise kavatsetud mõjutamise tulemusel viidi börsil kauplejad eksitusse Arco Vara aktsia tegeliku väärtuse osas ja aktsia hind langes 22.07.2008 börsipäeva lõpul 0,55 EUR piirini.

Toolile ja Kirberile esitati süüdistus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb turumanipulatsiooni. Kohtus süüdimõistmisel võib sellise kuriteo eest karistada rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Põhja ringkonnaprokurör Maria Sutti sõnul on turumanipulatsiooni puhul tegemist raskesti tõendatava peitkuriteoga, aga antud asjas on politsei ja finantsinspektsiooni kaasabil kogutud piisavalt tõendeid, et asi kohtusse saata.

«See on väga spetsiifilise valdkonnaga, saab kohtumenetlus olema kindlasti keeruline ja vaidlusrohke,» märkis Sutt.

Sutt lisas, et see on esimene taoline kohtuasi Eestis.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler toonitas, et nende selge prioriteet on juurida välja igasugune kuritegelik alge finantsvahendajates.

«Olukorrad, kus börsimaakler aitab turgu manipuleerida või finantsanalüütik kuritarvitab siseteavet, ei ole mitte mingil moel aktsepteeritavad. Panen kõigile finantsvahendajatele südamele, et teil on oma töös kohustus finantssektori kuritegelikel eesmärkidel ärakasutamist tõkestada,» ütles Sutt.

Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse juht vanemkomissar Rain Kuus kinnitas, et majanduspolitsei ülesanne on tagada, et väärtpaberiturg toimiks ausalt ning põhineks investorite võrdsel kohtlemisel.

«Meie poolt tänaseks lõpuleviidud menetlused väärtpaberiringlusega seotud kuritegevuses näitavad, et probleem on olemas,» ütles Kuus.

Tagasi üles