Saeveskid kardavad uut langust

Saeveski

FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Saeveskid on vahepealsest madalseisust välja ronimas, sest puiduturul on kasvanud nii nõudlus kui ka hinnad. Töösturid kardavad, et turu elavnemine võib olla petlik ning sellele järgneb peagi uus langus.


«Turg on kõvasti elavnenud,» ütles ASi Förmann NT juht Henni Nassar. Eeskätt on nõudlust suurendanud sisemaine tarbimine, kuid paranenud on ka müük välisturgudel, kirjutas Võrumaa Teataja.

Saematerjali nõudluse kasvu tõttu kummitab tööstusi Nassari sõnul nagu paar aastat tagasigi ­ümarpalgi nappus, sest vahepealse mõõna ajal vähenenud metsa ülestöötamine pole töösturite soovitud mahus taastunud.

Nassari sõnul meenutab praegune olukord paljuski buumiaastaid. Samas levib töösturite seas kartus, kas puidusektoris ei teki nn W-efekt ehk pärast langust tõusev turg prantsatab veel kord alla.

ASi Toftan direktori Martin Arula sõnul on nõudluse kasv puidutoodete järele näiline. «Nõudluse näiline suurenemine on tingitud pakkumise vähesusest,» lausus ta. Euroopa suured metsatöötlejad on viimasel aastal tootmist vähendanud ja osal turgudel on see kaasa toonud defitsiidi.´

Neil põhjustel on saematerjali hinnad Arula andmeil kevadega võrreldes isegi kuni neljandiku võrra tõusnud. Palgi hind on tõusnud sama ajaga koguni kolmandiku võrra, sest saeveskid soovivad mõõna ajal kaotatud mahu kiiresti taastada, olles valmis maksma tooraine eest üha kõrgemat hinda.

RMK puiduturustuse osakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul on nõudlus puidu järele aasta esimese poolega võrreldes taastunud, kuid turg on ebastabiilne.

Tagasi üles