KIK alustab Euroopa Investeerimispanga laenuraha väljastamist

Sirje Niitra
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Veeprojektid saavad lisaraha.
Veeprojektid saavad lisaraha. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) ja rahandusministeerium allkirjastasid eile laenulepingu, millega ministeerium annab edasilaenamiseks osa Euroopa Investeerimispangast (EIB) võetud laenurahast.


KIK saab üle kahe miljardi eesti krooni, mis laenatakse edasi vee-ettevõtetele ja kohalikele omavalitsustele ühtekuuluvusfondist toetatud veemajanduse infrastruktuuri projektide omafinantseeringu kindlustamiseks.



«Selle lepinguga on oluline takistus teelt läinud ja toetuse saajatele projektide omaosalus tagatud,» tõdes KIKi juhatuse liige Andrus Kimber. «Selleks aastaks on erinevate veemajanduse infrastruktuuri projektide juures planeeritud läbi viia üle 80 hanke, mille õnnestumine ja lepingute sõlmimine võimaldab täies mahus töödega jätkata ning nii toetus- kui laenuraha ettenähtud aja jooksul ära kasutada,» lisas ta.



KIKi nõukogu on augustikuu seisuga teinud 17 laenutaotluse rahuldamise otsust, millega läheb kasutusse 430 miljonit eesti krooni, mis on umbes viiendik KIKile tulevast EIB laenust. Septembris toimuv nõukogu koosolek toob otsustele kindlasti lisa, sest positiivse rahastusotsuse on praeguseks saanud 36 veemajanduse infrastruktuuri projekti kogusummas 4,8 miljardi eesti krooni. 4. augustil algas ka veemajanduse teine taotlusvoor, mis tähendab, et aasta lõpuks on oodata uusi otsuseid.



Praegustes majandusoludes tagab KIKi laen ettevõtjate ja kohalike omavalitsuste likviidsuse suurprojektide teostamisel, sest pankadest laenu saamise tingimused on karmistunud. Sihtotstarbeline laen on ka tunduvalt soodsam kui erapankade poolt pakutav.

Laenu antakse maksimaalselt kahekümneks aastaks ning kõigil laenuvõtjatel on pikk maksepuhkus, mis tähendab, et kuni kaks aastat peale projekti valmimist maksab laenusaaja vaid intressi. Laenuintressi baasiks on kuue kuu euribor, millele lisandub riskimarginaal, mis jääb üldjuhul alla kahe protsendi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles