Selline nõue ei meeldi paljudele. Ka Saue abilinnapea Mati Uuesoo arvab, et ehitusvaldkond on kohati üle reguleeritud – see ei peaks olema omavalitsuse asi, kui inimene kodus parketti vahetab.
«Seadusandja on proovinud ühe seadusega lahendada kõigi ehitiste küsimused. Samad reeglid laienevad nii väikeehitistele, eramutele, talumajadele kui ka pilvelõhkujatele ja tootmishoonetele. See ei ole päris loogiline,» rääkis Uuesoo.
Paljud inimesed teevad lihtsamaid ehitustöid ise ja sageli võtab mees ise ette ka eramu ehitamise. Probleeme tekitabki hoopis kõigi vajalike dokumentide kordaajamine.
Joala kinnitas, et omavalitsuse luba peab taotlema ka renoveerimiseks ja tööde käiku tuleb dokumenteerida, kuna hilisemate vaidluste korral kohtus on kuuldavasti võetud otsuste tegemisel eelduseks, et kui midagi on dokumenteerimata, siis on see ehitatud valesti.
«Väga keeruliseks läheb olukord näiteks siis, kui elamu müüakse ja uus omanik ei saa endise käest ehitusdokumentatsiooni kaasa. Ostab pooliku maja, aga eelnevalt tehtu kohta ei ole midagi kirjas,» kirjeldas Joala olukorda, kui majale kasutusloa saamine on sama hästi kui võimatu. Teha tuleb kulukaid ekspertiise ja hullemal juhul lausa konstruktsioone avada.
Aastatel 1991–1995 ei reguleerinud Joala sõnul Eestis ehitustegevust ükski seadus ja sel ajal ehitatud hooned peavad vastama vaid ehitise ohutust puudutavatele ehitusseaduse sätetele.
Kasutusluba saadakse eramule siis, kui kõik vajalikud dokumendid on omavalitsusele esitatud ja kõik kontrollid on edukalt läbitud. Seaduse järgi peab kehtiv kasutusluba olema igal hoonel, mida kasutatakse. Reaalsus on aga Uuesoo hinnangul selline, et kogu Eestimaal on kindlasti väga palju eramuid, millele pole kasutusluba väljastatud või on ehitist aja jooksul muudetud nii palju, et kasutusluba enam ei kehti – algsest pole peaaegu midagi alles.
«Sisuliselt võib inimesel olla ilus ja tore maja, aga kui ta ehitab terrassile varikatuse – ka siis, kui ta teeb seda seaduskuulekalt ehitusloaga, aga tehtud töödele kasutusluba uuesti ei taotle –, ei ole majal enam kehtivat kasutusluba,» selgitas Uuesoo.
Niikaua kuni inimene ise oma majas elab ja sellega tehinguid ei tee, ta kasutusloast ka puudust ei tunne, kuna reaalseid karistusi ei ole kasutusloata majade omanikele määrama hakatud. «Inimene saab ka alati öelda, et mul on asi veel pooleli. Paar liistu on löömata,» nentis Uuesoo.
Joala selgituse järgi võivad aga tekkida probleemid, kui kasutusloata maja müüa tahetakse – tehingu saab küll teha, kuid teadlikum ostja pakub kasutusloata elamu eest madalamat hinda.
«Inimesed on käinud ja küsinud, et mis siis saab, kui ma ostan ilma kasutusloata maja. Ma olen öelnud, et eks see ole kauplemise koht – üks on kasutusloaga hind ja teine kasutusloata,» ütles Joala. Uuel omanikul on kõigi dokumentide ja majale kasutusloa saamine tagantjärele juba hoopis keerulisem.