Schulz ennustab ELile eelarvepuudujääke

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz .
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz . Foto: SCANPIX

Tippkohtumine Brüsselis lõppes kasinusmeelsete brittide ja sakslaste võiduga, esimest korda ELi ajaloos on uus eelarve oma eelkäijast väiksem.

Briti peaministrile David Cameronile ja teistele «pistrikutele» panid viimase hetkeni vastu heldemate kulutuste eest võitlejad Prantsuse presidendi François Hollande’i juhtimisel.

Lahingu kallutas Cameroni kasuks Saksa kantsler Angela Merkel.

960 miljardi eurone pakett on oluline kärbe võrreldes 1,033 triljoni eurose ettepanekuga, mille Euroopa Komisjon ligi kaks aastat tagasi välja käis.

«Ilmselt pole see mitte kellegi unistuste-eelarve, aga siin on palju [vahendeid] kõigi jaoks,» ütles Euroopa Ülemkogu president Herman Van Rompuy.

Kurjakuulutava märgina ees ootavatest raskustest hoiatas aga Euroopa Parlamendi president Martin Schulz, et tema juhitud  institutsioon, mis peab eelarve heaks kiitma, ei pruugi seda teha.

«Üha rohkem ja rohkem ülesandeid, üha vähem ja vähem raha – selle vältimatu tagajärg on eelarvepuudujäägid,» säutsus Schulz.

«[Euroopa Parlament] sellega kaasa ei lähe.»

Spekuleeritakse, et Euroopa Parlament, mis alles hiljuti ELi eelarvete vallas sõnaõiguse sai – võib mängida Prantsusmaale ja nende mõttekaaslastele kätte võimaluse eelarve uuesti üle vaadata.

...

Tasub teada, et tippkohtumisel kokkulepitud kompromissi järgi on eelarvelisteks «kohustusteks» ehk eelarveperioodiks eraldatud summade ülempiiriks küll 959,8 miljardit eurot, kuid samas on teine kategooria ehk eelarvemaksed lõigatud tunduvalt väiksemaks – 908,4 miljardi euro peale.

«Maksed» tähendavad rahasummat, mida reaalselt kulutada on lubatud.

Erinevalt enamikest liidritest rõhutas Cameron läbirääkimiste vältel alati järjekindlalt justnimelt makseid, lootes rahustada kodumaiseid valijaid (kes on ELi suhtes üha skeptilisemad) võimalikult väikese summaga.

Copyright The Financial Times Limited 2013

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles