Tuhandeid lehmi ähvardab piimahinna languse tõttu tapamaja
Vaata ERR.ee videot!

Eesti lehmade ühisel pingutusel täideti piimakvoot 92-protsendiliselt.

FOTO: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Lähiajal võib korduda kümne aasta tagune aeg, kus Eesti talumeestel tuli tapamajja saata mitukümmend tuhat lüpsilehma, kuna madal piima kokkuostuhind ning vähenenud toetused ei võimalda loomi ülal pidada.

Tartus Maamessil käinud põllumehed kaesid küll uusi masinaid, ent nentisid, et investeeringuteks pole neil hetkel sentigi, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

Rikas põllumees on hetkel see, kes oma farmi maha müüb, nentis üks maamessil osaleja. Kas maal lähiajal just taludega kauplemiseks läheb, pole teada, ent oht, et Eesti umbes 95 000-pealisest piimakarjast tuleb likvideerida paarkümmend tuhat looma, on täiesti reaalne.

«Kui poolteist aastat tagasi rääkisime, et meie piima hind on kuskil 5,5 krooni juures ja madalamaks ei lähe, ja täna on ta peaaegu 40 protsenti madalam, siis on piimatootjad kõik olukorras, kus nad realiseerivad piima 15-20 protsenti alla omahinna,» ütles AS Tartu Agro juht Aavo Mölder

OÜ Aravete Agro mehaaniku Ants Siivardi hinnangul on üsna tõenäoline, et väiksemad tootjad panevad farmide uksed kinni, aga suurtel tootjatel on see eelis, et piimakombinaadid siiski võtavad piima vastu.

1200-pealise piimakarjaga Tartu Agro on tänu säästurežiimile saanud piima omahinna varasemalt 4,5 kroonilt 3 krooni ja 70-le sendile, ent kuna kokkuostuhind on 3 krooni ja 20 senti ning riik maksab liitrile peale toetust vaid 24 senti, on kahjum märgatav.

Tagasi üles