Majutuses ja toitlustuses on tõsiseid probleeme maksupettustega

Kalev Aasmäe
, ajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toit.
Toit. Foto: Reuters/ScanPix

MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendiku sõnul on Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu andmetel keskmine töötasu majutus- ja toitlustusettevõtetes umbes 600 eurot kuus, MTAle esitatud augusti deklaratsioonide andmetel oli see aga veidi üle 400 euro kuus.

MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendiku sõnul näitavad kontrolli tulemused selgelt, et maksupettuste probleem on majutus- ja toitlustussektoris jätkuvalt tõsine ja vajab järjepidevat tegelemist.

Eelmisel nädalal toimunud kohtumisel arutasid maksu- ja tolliameti (MTA) ning Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu esindajad toitlustus- ja majutussektoris toimunud kontrollide tulemusi ning leppisid kokku koostöö jätkamises võitluses ümbrikupalkade ja käibe varjamisega

Tulenevalt toitlustus- ja majutussektori kõrgest maksupettuste riskist loodi MTAs käesoleva aasta kevadel eraldi töögrupid, mis tegelevad toitlustus- ja majutusettevõtjate kontrollimisega. Valikusse kuulus kokku 274 ümbrikupalga ja/või käibe varjamise riskiga ettevõtet, sealhulgas 173 toitlustusasutust ja 101 majutusasutust.

Kontrollide käigus selgus muuhulgas, et enne vaatluste algust oli deklareerimata 45 protsenti küsitletud toitlustusasutuste töötajatest ja 38 protsenti majutusasutuste töötajatest. Kontrollimise ajal kasvas kontrollitavate ettevõtete käibemaksu deklareerimine võrreldes aastataguse ajaga toitlusasutuste puhul üle kahe korra ja majutusasutuste puhul ligi neli korda.

Olulise käibemaksu deklareerimise tõusu tõi kontrollitud ettevõtetes kaasa varasemalt varjatuks jäetud müügikäibe deklareerimine. Näiteks proovis majutusettevõte revidendi eest varjata tegelikku nädalavahetuse müügikäivet esitades tühja broneeringukalendri. Esitatud dokumendi õigsuse kontrollimisel tuvastati aga kõikide numbritubade hõivatus.

«Olukorra parandamiseks on väga oluline koostöö Eesti Hotellide ja Restoranide Liiduga ettevõtete äriloogika välja selgitamiseks ja tegelike palgatasemete määratlemiseks,» lisas Lemendik.

Alates 2012. aasta aprillist on maksuhalduri töö tulemusel kontrollitud majutus- ja toitlusettevõtete poolt tasutud täiendavalt üle 230 000 euro käibemaksu ja ligi 70 000 eurot tööjõumakse.

Hetkel valmistub MTA talvemajutusega (eelkõige suusakeskuste läheduses asuvad majutusasutused) tegelevate ettevõtete kontrollideks, mille eesmärgiks on maksuseaduste täitmise tagamine ja ümbrikupalga maksmise tõkestamine.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles