Tippjuhtide konservatiivsus hävitab innovatsiooni

Kristina Traks
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Süüdi on värbamisprotsess, kus fookus on riskide vältimisel, mitte nende võtmisel. Ka Steve Jobs kutsuti Apple’sse tagasi alles peale seda, kui kaks tema järglast polnud tööga hakkama saanud.

Kasvustrateegia suurendab ettevõtte väärtust kõige rohkem. Miks siis ikkagi valitakse tippjuhtideks alalhoidlikke konservatiive, kes ei suuda uusi tooteid välja töödata ning turge vallutada?

Põhjuseks on ressurside ja füüsilise kapitali loogikal põhinev värbamisprotsess. Ka tänapäeval on kõige kasumlikum äri nafta pumpamine ning jätkuvalt on paljud tööstusharud kapitali- ja investeeringute-, mitte teadmusmahukad, vahendab Pärnu Konverentside ajaveeb.

Füüsiline kapital on käega katsutav ja rahaliselt väljendatav ning sunnib peale konservatiivsuse. Kuidas hinnata Steve Jobsi aju? Tööintervjuul ehmatab loov inimene värbaja suure tõenäosusega surmani ära. Kas näiteks mõni personalijuht on nõus tunnistama, et nende ettevõttes on kõige olulisem kriteerium töötaja värbamisel loovus? Kahjuks on juhtide valiku põhimõtted jätkuvalt füüsilise maailma poole kaldu.

Juhtimises on väga olulised kriteeriumid analüütiline võimekus, stabiilsus, süsteemsus ja struktureeritus. Juht kes igal hommikul Uue Suure Ideega uksest sisse tormab võib olla päris hirmutav. Ning seepärast valitakse juhtideks vähem loovaid ja andekaid, kuid stabiilsemaid inimesi. Oluline on mitte eksida.

Tehas, asjad ja raha on tähtsamad inimestest ja nende ideedest. See tööstuslik mõtteviis ei pärine enam mitte ka 20dast, vaid lausa 19dast sajandist. Pole siis ime, et edukuse kriteeriumiks on maja ja auto.

Kõige edukamad ärimudelid ja ettevõtted (AGA: Amazon, Google, Apple) on keskendunud innovatsioonile ettevõtte ümberkujundamise asemel. See on ka kõige raskem strateegia, arvestades, et juhtimine ja iga inimkooslus on loomult konservatiivne. Teisalt on inimkapitali ja teadmiste tootlikkus järjest kasvanud. Innovatsioon ja loovus võimendavad disproportsionaalselt teadmispõhise ettevõtluse tulemuslikkust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles