Üheksa riigi põllumajandustootjad nõuavad toetuste õiglasemat jagamist

Kaur Paves
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kombain. Pilt on illustratiivne.
Kombain. Pilt on illustratiivne. Foto: Ove Maidla.

Budapestis toimunud kaheksa Euroopa Liidu liikmesriigi ja Horvaatia põllumajandusorganisatsioonide esindajate kohtumisel kiideti heaks ühisdeklaratsioon, milles nõutakse põllumajandustoetuste jaotamisel objektiivsete kriteeriumite kasutamist ja senisest ajaloolisest referentsist loobumist.

Eesti, Läti, Leedu, Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia, Rumeenia ja Horvaatia organisatsioonid ei nõustu ka täiendavate üleminekuaegadega toetuste süsteemi muutmisel.

1.-2. detsembrini kohtusid kolme Balti riigi põllumajandusorganisatsioonide juhid Euroopa Parlamendi põllumajanduskomitee aseesimehe Janusz Wojciehowski (Poola) ja liikmete George Lyoni (Suurbritannia) ning Mairead McGuinnessiga (Iirimaa, ühise põllumajanduspoliitika ÜPP tuleviku arvamuse variraportöör), et selgitada Baltimaade põllumeeste seisukohti ÜPP tuleviku kohta. Eesti, Läti ja Leedu põllumajandusorganisatsioonide juhid kohtusid ka Euroopa Komisjoni põllumajanduse peadirektoraadi poliitikaanalüüsi osakonna juhataja Pierre Bascouga, kellega arutati ÜPP tuleviku mõjusid Baltikumi põllumajandustootjatele.

«Põllumajanduskomitee aseesimees Janusz Wojciehowski mõistis täielikult Balti põllumeeste seisukohti ning avaldas toetust meie nõudmistele. Kohtumine George Lyoniga möödus samuti konstruktiivses ja üksteist mõistvas õhkkonnas,» märkis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus. «Šotimaalt pärit Lyon märkis, et ka liikmesriikide sees on toetuste tasemed väga erinevad ning näiteks Šoti põllumehed saavad EL keskmisest tunduvalt madalamaid toetusi. McGuinness kinnitas, et ta on Baltikumi probleemidest teadlik, kuid poliitilised läbirääkimised toetuste õiglasema jaotuse üle tõotavad kujuneda väga keeruliseks. Siiski rõhutas Iirimaalt pärit saadik, et ta kaalub põhjalikult Balti põllumeeste seisukohti ning ootab konkreetseid lahendusettepanekuid.»


Kommentaarid
Copy
Tagasi üles