Kolmveerand äriühingutest elab ikka veel krooniajas

Raigo Neudorf
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Justiitsminister Kristen Michal.
Justiitsminister Kristen Michal. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Oktoobri seisuga on ligikaudu 75 protsenti kõigist äriühingutest äriregistris veel kroonides märgitud osa- või aktsiakapitaliga ning kõigest veerand on esitanud osa- või aktsiakapitali eurodes.

Justiitsministeeriumi teatel saab 2011. aasta lõpuni seda muudatust veel sisse viia tasuta.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul oleks ettevõtjatel hea aeg teha eurole üleminekust ära ka see viimane väike muudatus ning konverteerida osa- või aktsiakapital eurodesse.

«Osa- või aktsiakapitali eurodesse konverteerimise protsess on internetipõhises ettevõtjaportaalis muudetud väga lihtsaks ja kiireks ning miinimumkapitaliga äriühingud saavad seda teha kuni 2011. aasta lõpuni tasuta.

Uuest aastast maksab osa- või aktsiakapitali konverteerimine ettevõtjaportaalis juba tavalise muudatuse hinna ehk 17,89,» lausus minister.

Silmas tuleb pidada seda, et riigilõivust on vabastatud seaduses konkreetselt nimetatud kanded (põhikirjas kroonide eurodeks muutmine, kapitali suuruse muudatus).

Kui põhikirja soovitakse muuta mingil muul põhjusel ka muudes punktides, mida seaduses ei ole nimetatud, tuleb ikkagi riigilõivu tasuda.

Samuti tasub teada, et ka siis tuleb tasuda riigilõivu, kui äriühing suurendab osa- või aktsiakapitali rohkem kui osa- või aktsiakapitali senise suurusega võrreldes lähima võimaliku suuruseni.

Osa- või aktsiakapitali ei arvutatud 2011. aasta alguses automaatselt eurodeks, kuna see oleks tekitanud ümberarvutatuna mittetäisarvulised summad, samas aga  kehtiv regulatsioon lähtub sellest, et osa- või aktsiakapital ning osa või aktsia nimiväärtus saab olla ainult täisarv.

Samuti oleks automaatne ümardus nihutanud  paigast ühingusisesed osalusproportsioonid, mistõttu tulebki osa- või aktsiakapital konverteerida ettevõtjal enda juuresolekul.

Põhikirja ja osa- või aktsiakapitali suuruse registreerimiseks äriregistris on vaja esitada äriregistrile vastav avaldus koos kogu muudatuste tegemise aluseks oleva dokumentatsiooniga. Avaldust on võimalik esitada kas e-äriregistri ettevõtjaportaali või notari kaudu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles