Eesti pangandusmaastikule on kerkimas uus rahvapank

Vootele Päi
Vootele Päi
:
Tartu Ülikooli rahanduse õppejõud ja Tartu hoiu-laenuühistu juhatuse liige Andro Roos kerkis sel nädalal avalikkuse huvivälja suurejoonelise plaaniga luua uus Eesti kapitalil põhinev pank.


Koos kaaslaste Erki Pisukese ja Märt Riineriga on Roosil plaanis hakata pakkuma ühistupanga teenust, mis mujal Euroopas ja teisel pool ookeani on end juba ammu tõestanud.

Kuidas tekkis teil üliõpilaspõlves huvi ühistutegevuse vastu?

Esimene kontakt ühistutegevusega tekkis ema kaudu, kes õppis maaülikoolis professor Jaan Leetsaare käe all. Ema soovitas mul lugeda oma konspekte, need nakatasidki huviga. Pärast seda liitusin Akadeemilise Ühistegevuse Seltsiga.

Kuidas toimib ühistupank ja mis eristab teda kommertspangast?

Klassikaline ühistupank on kaheastmeline. Esimene aste on see, kui mingi piirkonna elanikud ja ettevõtjad koonduvad hoiu-laenuühistutesse, mis pakuvad inimestele hoiu- ja laenuteenust.

Kui ühistu on piisavalt arenenud, siis võivad nad pakkuda ka arveldusi ja isegi kaardimakseid. Teisel astmel hoiu-laenuühistud koonduvad, see võimaldab tegutseda tänapäevase pangana.

Kui levinud hoiuühistud Eestis on?


Praegu on 15 hoiu-laenuühistut. Need on väikesed – bilansimaht on umbes 200 miljoni ringis, liikmeskond ligikaudu 3000 inimest. Seevastu 1940. aastal moodustas ühistupangandus 52 protsenti pangandusest tervikuna. Suures osas on ka tänapäevane kommertspangandus välja arenenud ühistutegevusest.

Kui laialt levinud on ühistupangad mujal maailmas?

Saksamaal on 80 protsenti maapiirkondade pangandusest ühistuline. Ainuke riik Euroopas, kus ühistupangandust sama hästi kui pole, on Eesti.

Jääb mulje, et ühistupangad on suunatud pigem maainimestele.

Jah, ajalooliselt on see nii välja kujunenud. Hoiu-laenuühistud tekkisid ju tsaariajal, mil see oli maainimesele ainus võimalus laenu saada. Kuid infoühiskonnas peaks pank jõudma kõikjale ja asukoht pole enam nii määrav. Teise astme ühistupanga tekkides on meie eesmärgiks viia nüüdisaegsed kontorid ka suurematesse linnadesse.

Ühistute puhul tuleb rõhutada, et tegu ei ole kollektiivse omandiga, vaid inimeste huvide ühisrakendamisega. Nendes riikides, kus ühistupangandus on laialt levinud, on inflatsioonimäär enamasti palju madalam. Ühistupangad mõjutavad oma liikmete kaudu kaupade hindu.

Kust leidsite julguse alustada sellise ettevõtmisega, arvestades praegust maailmamajanduse olukorda?

Ideega on mängitud juba 15 aastat. Aga just nüüd on tekkinud soodsam pinnas, sest teatavasti areneb ühistegevus kõige paremini rasketes majandusoludes.

Kuidas leidsite oma ideele toetajaid?

Eestis on küllaldaselt ettevõtteid, kes ei ole rahul kommertspankade krediidisüsteemiga ning on seetõttu huvitatud ühistu tekkest. Toetajateks on ka teiste riikide mõjuvõimsamad ühistupangad.

Kuidas kavatsete jõuda tavainimeseni, leida kundesid? Arvestama peab ka sellega, et finantskriis on muutnud inimesed pankade suhtes ettevaatlikuks.

Soovime täita niši, mis veel täitmata. Kindlasti hakkame võlga andma tehnoloogiaettevõtetele ja põllumeestele. Me ei hakka võistlema kommertspankadega. Võimalik on ju jagada munad eri korvidesse – alguses inimene proovib ja vaatab, kuidas meeldib.

Milline võiks olla loodava panga imago tavainimesele?

Kindlasti saab tegu olema rahvapangaga. Eesmärk number üks on kliendikesksus. Ühistupank on pank, mida hoiustajad saavad ise juhtida. Hoiustajatel on õigus valida juhatus, kes tegeleb panga juhtimisega iga päev.

Kui palju hoiu-laenuühistuid võiks Eestis tulevikus olla?

Leedus on praegu umbes 70 hoiu-laenuühistut. Tulevikus võiks ühistupanganduse võrk olla tihedam kui kommertspanganduse oma. Turuosa suurus sõltub muidugi majanduse käekäigust, kuid viie aasta jooksul võiks loota selle kasvamist viie kuni kümne protsendini.

Panga loomine

• Pangal peab olema piisavalt võimalusi osutamaks finantsteenuseid
• Panga sissemakstud aktsiakapital peab olema viis miljonit eurot
• Aktsiakapitalina võib näidata vaid reaalselt sissemakstud summasid
• Panka ei tohi asutada aktsiate avaliku noteerimise toel
• Olema peab raamatupidamise sise-eeskiri või selle projekt ja siseauditi üksuse põhimäärus või selle projekt
Allikas: finantsinspektsioon
Kirjuta toimetajalePrindi
Artikli märksõnadpangandusANDRO ROOShoiu-laenuühistufinantskriis
Samal teemal
Sisuturundus
Küberrünnakud USAs
tarbekeraamika
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
asjad hakkavad selginema
Viimased uudised
VideoKõik
LUGEMISSOOVITUS
Maa eluKõik
JuhtimineKõik
Firmablogid
48h populaarsemad teemad
Top lood
Top kommentaarid
TarbijaKõik
ReisKõik
Valuutakursid
USD
0,918 EUR
GBP
1,123 EUR
SEK
0,103 EUR
RUB
0,015 EUR
=
Kursid seisuga: 24.10.2016
PostimeesKõik
ArvamusKõik
MaailmKõik
TallinnKõik
Anna oma hääl!
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE