Hiina petturid üritavad Eesti ettevõtteid tüssata

Raigo Neudorf
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Scanpix / kollaaž Katri Karing

Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus Eesti ettevõte saab Hiinast e-posti teel tavapäratult suure tellimuse, kuid lähemal uurimisel selgub, et tegemist on pettusega, teatas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS).


EASi välisesindaja Hiinas Priit Martinson soovitab olla ettevaatlik kõigil juhtudel, kus ettevõtjat kutsutakse Hiina külla, et ostjaga kirjalik leping sõlmida. Kahtluse korral tuleb leida kohalik õigusnõustaja või konsulteerida EASi välisesindusega.

Pettus näeb üldiselt välja järgmine: Hiina ettevõte saadab e-postiga hinnapäringu. Toote osas on tehtud piisavalt hea kodutöö, teatakse täpselt, mida küsitakse ning kui palju see maksma peaks, seejuures tingitakse suhteliselt vähe.

Hiina ettevõttel on viisakas koduleht, kuid ettevõtte ärilitsentsi ei olda küsimise peale nõus esitama ning kasutatavad e-maili aadressid on avalikud (gmail, yahoo).

Seejärel esitatakse tellimus, mis on Eesti ettevõttele poole aasta kuni mitme aasta suurune tootmismaht. Seejuures rõhutatakse, et tellimusega on kiire. Eesti ettevõtte poolt esitatud hinna ja tingimustega nõustutakse lihtsalt, isegi 100-protsendi suuruse ettemaksu tasumisega.

Eesti ettevõtte esindaja kutsutakse Hiina külla, et poolte vahel leping sõlmida. Ühel juhul lastakse Eesti ettevõttel teha Hiina kolleegidele kallihinnalisi kingitusi, ettekäändel, et vastasel juhul ollakse ebaviisakad ning oluline leping võib jääda sõlmimata.

Teisel juhul sõlmitakse leping ning küsitakse Eesti ettevõttelt «notaritasu», mis ulatub paarisajast kuni paari tuhande euroni. Pärast lepingu sõlmimist, «tasu» maksmist ning tagasi koju jõudmist ei õnnestu Hiina ostjatega enam kontakti saada.

Eestis on seni pöördutud peamiselt puidutööstuse ettevõtete poole. Rahvusvaheliselt on teada ka juhtumid, kus sama skeemiga palutakse Hiina kohale sõita nt produktsioonifirmal, et sõlmida leping 30-osalise teleseriaali tootmiseks.

Kirjeldatud pettuse ohvriks langeb aastas väidetavalt tuhandeid välismaiseid ettevõtteid. Põhjalikumat infot leiab internetiportaalist www.fraudwatchers.org.

 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles