USA kongresmen: USA tahab õõnestada Vene mõjuvõimu energiasektoris

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rep. Rob Bishop (R-Utah) speaks at a press conference on Capitol Hill in Washington, on May 5, 2011. Bishop introduced legislation to reduce gas prices with a group of Republican Congressmen. (Philip Scott Andrews/The New York Times)
Rep. Rob Bishop (R-Utah) speaks at a press conference on Capitol Hill in Washington, on May 5, 2011. Bishop introduced legislation to reduce gas prices with a group of Republican Congressmen. (Philip Scott Andrews/The New York Times) Foto: PHILIP SCOTT ANDREWS/NYT

USA tahab õõnestada Venemaa mõjuvõimu energiasektoris ja on seetõttu skeptiline Nord Stream 2 projekti suhtes, mis suurendaks Euroopa sõltuvust Kremlist, ütles USA kongresmen Rob Bishop Vilniuses.

Bishop, kes on USA kongressi loodusvarade komitee esimees, ütles BNS-ile, et USA tahab vähendada Vene gaasitransiiti Euroopasse.

Vabariiklane rääkis, et USA ei taha Euroopale ainult rohkem gaasi müüa, vaid pakkuda uusi allikaid, mis muudaks Venemaale võimatuks energeetika kasutamise poliitilistel eesmärkidel.

«Ma ei taha müüa rohkem Ameerika gaasi vaid pakkuda mitmekülgsust ja anda inimestele majanduslikku vabadust, mis viib samal ajal poliitilise vabaduseni. Seega kui oled sõltuvuses ühest allikast, näiteks Venemaast, siis see annab palju geopoliitilist mõjuvõimu Venemaale. Seega loodame, et meie toetus lubab Leedul kuulutada välja enese energiasõltumatus,» ütles Bishop teisipäeval Vilniuses, pärast kohtumist parlamendispiikri Viktoras Pranckietisega.

Oma Poola visiidi ajal ütles USA president Donald Trump, et USA tahab Euroopasse eksportida nii palju gaasi kui võimalik. Bishopi sõnul ei tähenda see poliitilist survet USA ettevõtetele. Tema sõnul kasvab gaasieksport majandusliku surve tõttu müüa rohkem gaasi.

«Jah, meie eesmärk on rohkem müüa, sest see on hea, aga tahame ka anda oma liitlastele nagu Leedu rohkem mitmekesisust, et nad saaksid ise valida, et neid ei saaks tulevikus survestada kuna neil ei ole muid võimalusi,» ütles Bishop.

Bishop lisas, et USA jaoks ei ole potentsiaalne gaasiturg vaid Ida-Euroopa vaid kogu maailm.

Kongressi delegatsioonil on plaanis külastada ka Saksamaad, et arutada Nord Stream 2 projekti. Bishopi sõnul on USA-l projekti kohta palju küsimusi, sest see pole vaid majanduslik, aga ka poliitiline projekt.

«Esiteks, kui sa proovid majandust mitmekesistada tuues rohkem Vene gaasi, et turgu domineerida – see ei ole mitmekesistamine. Teiseks, see ei ole vaid majanduslik vaid ka poliitiline. Oleme väga murelikud Vene tegevuste suhtes Gruusias ja Ukrainas ning samuti Krimmis ja Balti riikides ja küberrünnakute osas. Arvame, et see on üks põhjus asja arutada. Ja anda venelastele võimalus energiaturgu domineerida, on anda neile võimalus teha halbasid asju.»

«Me ei kehtesta Venemaale sanktsioone gaasitoru tõttu; gaasitoru on, ma arvan, problemaatiline, sest see annab Venemaale võimaluse teisi kiusata,» märkis Bishop.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles