PRIA hakkab niitmist satelliitidega jälgima (1)

PM Majandus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
PRIA maja Tartus.
PRIA maja Tartus. Foto: Kristjan Teedema

​Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) alustab juulist põldude niitmise tuvastamist satelliidipiltide abil, millega loodab tõhustada inspektorite tööd kui ka suurendada pindalatoetuste taotlejate õiguskuulekust.

Programmi Satikas raames viiakse niitmise tuvastamine läbi üle Eesti – analüüsitakse kõiki pindalatoetuste taotlustel märgitud põlde, mida saab niita, teatas PRIA.

Satikas kasutab e-PRIA kaudu sisestatud põllupiire. Niitmise indikatsiooniks on põldudel oleva biomassi muutused ajas. Analüüsi täpsustamiseks kasutatakse meteoandmeid, mis saadakse meteoradaritelt Sürgaveres ja Harkus ning ilmajaamadelt.

Niitmise analüüsi tehakse põllu piiri sisse jäävate pikslite kaupa ja seejärel ühtlustatakse tulemus tervele põllule. Rohumaadel kasvab erinevaid taimi ja neil on erinev biomassi hulk, seepärast on ühtlustamine vajalik.

Satikas ei ütle täpselt, milline põlluserv on niidetud ja kus on niitmata. Kui biomassi hulga väärtus terve põllu ulatuses teatud ajavahemiku jooksul oluliselt muutub, on võimalik öelda, et konkreetne põld on sel ajavahemikul niidetud. Tulemusi väljastatakse keskmiselt üks kord nädalas.

Süsteemi väljastatavat teavet saavad kasutada PRIA inspektorid kui ka pindalatoetuste taotlejad. Niitmise analüüsi tulemused jõuavad e-PRIAsse ja avalikule veebikaardile, kus on eraldi niitmise tuvastamise kiht. Amet prognoosib, et avalikkus saab niitmise tuvastamise tulemusi näha juuli keskpaigaks.

Kui hakkab lähenema rohumaade niitmise tähtaeg, on PRIA-l plaanis saata taotlejatele lühikesi meeldetuletusi e-kirjaga. Eesmärgiks on distsiplineerida neid toetuse taotlemisega võetud niitmise kohustust täitma. Tulevikus tahab amet arendada ka võimaluse teavitamiseks SMS-sõnumitega.

Ainult Satika niitmise-analüüsi tulemuste järgi taotlejaid hooldamata põldude eest tänavu ei sanktsioneerita. Küll aga aitavad need andmed lahendada vaidlusi taotleja ja inspektori vahel. Satika analüüsi teostamisse inimese käsi ei sekku, nii puudub seal täielikult subjektiivsuse moment. Kõigi analüüside tulemused säilitatakse.

Niitmise tuvastamise programmi Satikas kasutab PRIA Euroopa Kosmoseagentuuriga programmi Copernicus nii radar- kui optiliste satelliitide andmeid, mida amet analüüsib Tartu Observatooriumi välja töötatud algoritmiga.

Algoritmi jooksutava tarkvara ehitas IT- ja äriteenuste ettevõte CGI, mis liidestas selle ka PRIA teiste süsteemidega. Töid rahastatakse EL struktuurifondide toetuse abil.

Niitmise tuvastamise arenduse lõpetab amet 2017. aasta lõpuks. Järgmisena ootavad põllumajandusmaa harimise ja loomade karjatamise tuvastamine arendused.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles