Majanduskomisjon toetas ehitusvaldkonnas kutsetele ülemineku edasi lükkamist

Birgit Podelsky
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Henno Luts

Riigikogu majanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil lükata edasi kutsesüsteemile üleminekut kuni tuleva aasta 31. detsembrini projekteerimise, ehitusprojekti ekspertiisi, ehitusuuringute, ehitise auditi ning omanikujärelevalve tegevusalal.

Arhitektuurse projekteerimise tegevusalal tehti erand, millega pikendati kutsetunnistusega pädevuse tõendamisele üleminekut kuni tänavu 31. detsembrini.

Majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul on erandi tegemise põhjuseks arhitektuuri valdkonnas sissetöötatud ja toimiv kutse omistamise süsteem. «Arhitektide liit on kutsetunnistuste väljastamisel olnud tulemuslikum ja aktiivsem kui mitmed teised erialaliidud. Arhitektide liit ja Vabariigi Valitsus on seisukohal, et arhitektuurse projekteerimise erialal ei ole vaja pädevuse tõendamise nõuet üldse edasi lükata,» ütles Kivimägi. «Samas leidsime komisjonis, et pooleaastane lisaaeg oleks ka arhitektuurse projekteerimise alal siiski vajalik, andmaks kõigile soovijatele võimaluse kutsetunnistust taotleda.»

Kivimägi selgitas, et komisjonis tekkis tuline arutelu kutsetunnistuste süsteemi vajalikkusest üldse. «Komisjonis on nii selle pooldajaid kui ka neid, kelle arvates on süsteem ajale jalgu jäänud. Ent see on hoopis põhjalikum arutelu teema, mille osas majandus-ja kommunikatsiooniministeerium lubas aasta jooksul oma seisukoha kujundada,» ütles Toomas Kivimägi ning lisas, et komisjon tuleb selle teema juurde tagasi.

Kehtiva ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse kohaselt ei saa ilma kehtiva kutseta pädevust tõendada alates tänavu 1. juulist projekteerimise, ehitusuuringute, omanikujärelevalve, ehitusprojektide ja ehitiste ekspertiiside tegemise tegevusalal. Majanduskomisjon algatas seaduse muutmise, kuna üleminekuperioodi pikkus ei ole olnud piisav. Täna ligi 75 protsenti ehitusvaldkonna ettevõtetest ja pädevatest isikutest, keda üleminek puudutab, ei omaks õigust 1. juulist oma tegevust jätkata.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles