Rahandusministeerium tahab metallitoodete käibemaksu ostja kanda lükata

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valitsuse väljasõiduistung Narvas. Sven Sester
Valitsuse väljasõiduistung Narvas. Sven Sester Foto: Tauno Tõhk / valitsuse kommunikatsioonibüroo

Rahandusministeerium viib valitsuse kabinetti ettepaneku, millega soovib alates järgmise aasta algusest kehtestada metallidele ja nende pooltoodetele pöördkäibemaks, et vähendada aastas kuni 7 miljoni euro ulatuses käibemaksupettusi.

Rahandusministeeriumi sõnul toetavad nad pöördmaksu kehtestamist ehk kauba müüja asemel kauba soetaja maksustamist, kuna metallisektoris on käibemaksupettused väga suured. Seetõttu on ettevõtetel, mis ei osta kaupu puhverettevõtetelt, väga raske konkurentsis püsida. Ettevõtted, kes kasutavad puhverettevõtteid, müüvad kaupa odavamalt, kui ausalt tegutsevad ettevõtted neid tooteid teistest riikidest ostavad, selgub ministeeriumi memorandumist, vahendab BNS.

Maksu- ja tolliameti (MTA) sõnul toimuvad pettused nii, et metallifirmade puhverettevõte märgib arvele käibemaksu, mida reaalselt eelarvesse ei tasu. Enamikel juhtudel käive deklareeritakse, kuid tasumisele kuuluvat käibemaksu vähendatakse fiktiivsete soetuste võrra või jäetakse tasumisele kuuluv käibemaks eelarvesse tasumata. Kauba soetaja deklareerib arvel näidatud käibemaksu sisendkäibemaksuna ning vähendab selle võrra oma maksustavalt käibelt arvestatud käibemaksu.

Puhverettevõtted käibemaksu riigi tuludesse ei tasu ning lõpetavad tegevuse, kui maksuhaldur püüab nendega kontakti võtta või sulgeb nende pangakonto. Maksuhalduril on raskusi tõendamisel, et kauba soetaja teadis või pidi teadma, et osales maksupettuses või oli teadlik, et tegelik müüja ei olnud see, kes on arvele märgitud, märgib MTA memorandumis.

MTA andmetel on Eestis 357 metallide pooltoodetega tegelevad äriühingut, kellest umbes 70 ostavad kaupa puhverettevõtetelt. Eelmisel aastal tõi see hinnanguliselt 7,2 miljonit eurot käibemaksu kahju.

Kuigi MTA on viimastel aastatel sektoris kontrolli suurendanud ja ettevõtteid pettuste küsimuses nõustanud, pole see piisavalt head tulemust andnud. Seetõttu toetab maksuhaldur ettevõtete ettepanekut kehtestada metallide pooltoodetele pöördmaks, kuna seni rakendatud meetmed pole vajalikku tulemust andnud.

Rahandusministeeriumi sõnul on pöördkäibemaksu eelnõu kiireloomuline, kuna metalli sektori ettevõtjad, kes maksude tasumisel lähtuvad maksuseadustest, ei ole konkurentsivõimelised oma toodete müümisel. Seetõttu soovib ministeerium menetleda seda eelnõud kiireloomulisena ilma väljatöötamiskavatsuseta.

Pöördmaksu all peab ministeerium silmas seda, et sellisel juhul arvestab käibemaksu riigi tuludesse kauba müüja asemel kauba soetaja. Pöördmaksu rakendatakse juhul, kui kauba soetaja on käibemaksukohustuslane.

Puhverettevõtted on reaalset majandustegevust mitte omavad ettevõtted, kelle loomise ainsaks eesmärgiks on maksupettuse ahelas osalemine.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles