Uuring: palgatõusu veavad kõrgepalgalised

Aivar Õepa
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arve Meeks/Valgamaalane

Võrreldes varasemate aastatega on pisut suurenenud nende töötajate hulk, kelle netotöötasu aasta jooksul tõusis, selgub Palgainfo Agentuuri ja partnerite mais läbi viidud tööturu- ja palgauuringust. Töötasu on suurenenud eelkõige kõrgema, üle 2000 eurose palgaga töötajatel, kellest rohkem kui pooled saavad praegu kätte suurema rahasumma kui aasta eest.

Madalamapalgalistest, alla 560 euro teenivatest töötajatest on töötasu aastaga kasvanud 39 protsendil, 42 protsenti saab aastatagust palka edasi ja kaheksal protsendil on töötasu selle ajaga langenud, teatas agentuur.

Kõrgemapalgaliste töötasu on tõusnud keskmiselt 217 eurot. Seda on üle kolme korra rohkem kui madalapalgalistel, kelle sissetulekut mõjutas eelkõige riikliku palga alammäära tõus.

Töötajate netopalga ootus püsib stabiilsena, jäädes poolte töötajate puhul 800-1500 euro piiresse, nagu see oli ka möödunud ja ülemöödunud aastal. Võrreldes eelmise sügise ja kevadega on palgaootuse mediaan langenud 1100 eurole (2014 – 1200 eurot, 2013 – 1000 eurot).

Põhipalka muutnud või selle muutmist kavandavaid organisatsioone on agentuuri andmeil pea sama palju kui aasta tagasi – 72 protsenti. Keskmine toimunud või kavandatav põhipalga muutus jääb 5–10 protsendi piiresse. Varasemaid uuringuid kõrvutades ilmneb, et tegelikkuses võivad põhipalkade muutused kavandatust suuremaks kujuneda tulenevalt tööjõupuudusest ja värbamisolukorrast.

Kaks kolmandikku tööandjatest tunnetab tööturul spetsialistide ja/või lihttööliste puudust. Ligi pool ettevõtetest vajab lähema aasta jooksul juurde uusi töötajaid, rohkem kui kolmandik neist plaanib luua uusi töökohti, samal ajal kui tööealine elanikkond väheneb.

«Arvestades, et aastaks 2020 väheneb potentsiaalsete töötegijate arv enam kui 30 000 võrra, peavad personalijuhid pöörama oma pilgu sihtrühmadele, kust täna tööjõudu aktiivselt ei kaasata, muutma kandidaatidele seatud ootused paindlikumaks ja olema tööpakkumiste koostamisel tunduvalt loovamad,» ütles uuringu partneri CV Keskuse turundusjuht Henry Auväärt.

«Muutusi tööturul iseloomustab ka see, et avaliku palgaga tööpakkumiste arv on tööportaalis kasvanud 25 protsendile. Ka uuringu tulemused näitavad, et üle poole töötajatest (62 protsenti) otsustab tööpakkumise kasuks, kus töötasu vahemik on avalik.»

Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid ja töötajaid kaks korda aastas – aprillis ja oktoobris. Tänavu mais korraldatud uuringus osales 320 tööandjat ja 13 396 töötajat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles