Automüüjad: pärast aktsiisitõusu uueks autoks raha ei jätku

Andres Reimer
, Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arno Sillat
Arno Sillat Foto: Liis Treimann

Peaminister Taavi Rõivase soovitus, soetada aktsiisitõusuga toime tulemiseks säästlikum auto, pole täidetav, sest kütuse kallinemisega kaasnev hinnatõus röövib eestlastelt uue sõiduki ostmiseks vajaliku raha.

„Eestlased sõidavad vanade autodega mitte põhimõtte päras vaid põhjusel, et meil ei jätku paremate ostmiseks raha,“ ütles automüüjaid ühendava AMTLi tegevjuht Arno Sillat. „Kui kallineb kütus ja sellest tulenevalt ka muud kaubad, siis inimesele jääb uuem auto kättesaamatuks.“

Eestlaste autopargi keskmine vanus 12 aastat on just inimeste vaesuse tõttu Euroopa Liidu üks hädisemaid. Põhjanaabrid soomlased sõidavad keskmiselt 10 aasta vanuste autodega, jõukaimate sekka kuuluvad britid aga võivad endale lubada 6-7aastaseid sõidukeid.

„Vanade autode ülal pidamine on muidugi kallim nii kütusekulu kui ka varuosade pärast, kuid inimesel, kes peab töö tegemiseks liikuma ja raha on vaid 500 eurot maksva auto jaoks, pole valikut,“ rääkis Sillat. „Seetõttu ei too aktsiisitõus kaasa uuemate autode aktiivsemat soetamist, sest raha selleks jääb tööinimesele vähem kätte.“

Samuti ei pea Sillati sõnul paika poliitikutele meeldivana näiv eksikujutlus, et eestlased ostavad palju luksusautosid ja edvistavad oma sõidukitega. „Eestlane ostab auto vastavalt vajadusele: see peab läbi pääsema halvasti hooldatud teedest, pakiruumi peab mahtuma palju asju. Luksusautode osatähtsus on marginaalne,“ tõdes Sillat. „Aktsiisitõus annab praegu kohe võimaluse valimislubaduste varjatud kulutuste katmiseks, kuid lõikab ära tulevikus arenguvõimaluse. See lööb ausale töötegijale näkku ja annab ettekäände maksupettusteks ja ümbrikupalkadeks.“

AMTELisse kuulub ligi 60 eesti automüügi ja –teenindusettevõtet.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles