Koalitsiooniläbirääkimistel toetatakse kütuseaktsiisi kümneprotsendist tõusu

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pärast aktsiisitõusu enam alla eurost liitrihinda ei näe.
Pärast aktsiisitõusu enam alla eurost liitrihinda ei näe. Foto: Sander Ilvest

Koalitsiooniläbirääkimistel Reformierakonna, sotsiaaldemokraatide ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) vahel on pea kindlalt kokku lepitud kütuseaktsiisi kümneprotsendiline tõus.

«Kogu eelarve ei ole veel kokku lepitud, kuid nii palju saame öelda, et oleme arutanud kütuseaktsiisi tõusu, mille mõju kütusehinnale oleks viis protsenti aastas,» ütles peaministri kohuseid täitev Taavi Rõivas valitsuse pressikonverentsil.

Arvestades, et kütuseaktsiisid moodustavad kütuse lõpphinnast pea poole, tähendab viieprotsendiline hinnatõus aktsiisi ligi kümneprotsendilist kasvu.

Rõivas kinnitas, et võimalike mõjudega arvestatakse, kuid koosmõjus maailmaturu hindadega, mis viimasel ajal on olnud languses, ei tohiks see suuremat mõju inflatsioonile avaldada.

«Kui võtame aktsiisitõusu mõju ka ilma maailmaturuhindade mõjuta, siis ei tohiks see olla suurem kui tavapärane tarbijahindade tõus,»  ütles ta.

Samuti ütles Reformierakonna peaministrikandidaat, et läbirääkimistel on kokku lepitud alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõusud, mida Rõivase lootuse järgi ka rahvas toetab.

Varamaksusid, mida on Eestile soovitanud kõik suuremad rahvusvahelised organisatsioonid, Reformierakond koalitsiooniläbirääkimistel ei toeta, argumendiga, et koduomanikke ei ole vaja maksustada.

Üldine maksukoormus jääb Eestis samaks, nihkudes taas tööjõumaksudelt tarbimismaksudele, mis niigi on Eestis Euroopa ühe suurima osakaaluga.

Ka on koalitsiooniläbirääkimistel arutatud turismisektori käibemaksuerisuse kaotamist ehk käibemaksumäära tõstmist 9 protsendilt 20 protsendile, seda järk-järgult, aga lõplikku otsust veel ei ole.

«Eestis on väga vähe maksuerisusi: ravimid, raamatud, ajalehed - need jäävad ka alles. Turismist on juttu olnud, praegune madalam määr on seni olnud põhjendatud argumendiga, et tegu on eksportkäibega. See on arvestatav argument, tuleb veel kaaluda, kas erisust järgida, aga selle maksumus maksumaksjale on 25 miljonit eurot aastas,» ütles Rõivas.

«Oleme arutanud, et tõus ei oleks järsk, vaid üleminekuperioodiga, et tuleks kampaania ja võimalus turismisektorit toetada, et turistid siia ikka tuleks, et hinnatõus ei tooks kaasa ettevõtete jaoks käibelangust. Kas me selle otsuse teeme, seda näitavad lähipäevad,» ütles Rõivas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles