Ministeerium teeb põllumasinate piirhindade kataloogi

Aivar Õepa
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Põllumajandustehnika mullusel maamessil.
Põllumajandustehnika mullusel maamessil. Foto: Margus Ansu

Põllumajandusministeerium loob põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registri juurde võrdlushindade kataloogi, kus fikseeritakse põllumajandusmasinate abikõlbulik maksumus ehk piirhind.

Ministeeriumi teatel lihtsustub nüüd maaelu arengukava investeeringutoetuse taotlemine liikuva põllumajandustehnika ostmiseks.

«Toetust saab edaspidi taotleda ainult nende uute liikuvate põllumajanduslike masinate ja seadmete ostmiseks, mis on taotlusvooru alguseks kantud hinnakataloogi ja mille piirhinna on kinnitanud Eesti Taimekasvatuse Instituudi spetsialistid,» selgitas põllumajandusministeeriumi maaettevõtluse büroo juhataja Elar Neito. «See tähendab, et taotleja ei pea enam taotluse esitamiseks hankima kolme võrdlevat pakkumist.»

Võrdlushindade kataloogis fikseeritakse maksimaalne abikõlblik käibemaksuta maksumus ehk piirhind. Kuigi esimesena rakendatakse kataloogi just mobiilse põllumajandustehnika (nt traktorid, kombainid, haakeriistad jms) puhul, on ministeeriumi teatel edaspidi võimalik kataloogi laiendada ka muudele asjadele ja teenustele.

Hinnakataloogis on praegu ligi 2200 kinnitatud kirjet ja kontrollimisel veel pea 2000 hinda.  Kokku on hinnakataloogi kinnitamiseks sisestatud 4450 liikuvat masinat ja seadet, sh erineva varustusastmega mudelid. Hinnakataloogi saavad masinate ja seadmete andmeid sisestada nii nende müüjad kui ka ostjad või muud asjast huvitatud osapooled.

Kataloogis näidatud masina või seadme maksumus määrab maksimaalse piirmäära, mille ulatuses PRIA saab määrata konkreetse masina kohta toetuse summa. Tehing ostja ja müüja vahel toimub turuhinna alusel.

Liikuvate põllumajandusmasinate ja seadmete ostmiseks saavad toetust taotleda tootjarühmad, peamiselt aiandussaaduste müügist tulu saanud põllumajandustootjad ning väiksemad tootjad, kelle taotlemisele eelneva kahe majandusaasta keskmine müügitulu jääb alla 200 000 euro. Hinnakataloogi saab seni näha e-PRIA portaalis ID-kaardiga sisse logides ning hiljem ka ilma ID-kaardita.

Võrdlushindade kataloogi tehnilise lahenduse loomist ja rakendamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles