Sigade Aafrika katk jõudis Eestisse

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aafrika seakatku tõttu välja kuulutatud eriolukord Lätis.
Aafrika seakatku tõttu välja kuulutatud eriolukord Lätis. Foto: Kalev Saar

Valgamaal Hummulis leitud surnud metsseal diagnoositi sigade Aafrika katk, teatas veterinaar- ja toiduamet.

Metssea leiukohast 8 kilomeetri raadiusesse jäävatele seakasvatusettevõtetele on pandud täiendavad kitsendused loomade liikumisele ning tapmisele, samuti kohustus järgida täiendavaid bioohutusmeetmeid.

«Taudi kandnud surnud metssiga leiti 6 km kaugusel Läti piirist. Ühelgi koduseal endiselt haigust diagnoositud ei ole. Et see nii jääks, peavad kõik loomapidajad oma loomi taudi eest kaitsma ning rakendama ettenähtud bioohutusmeetmeid. Vaid nii saame ära hoida taudi levimise kodusigadeni,» ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.

Taudi diagnoosis veterinaar- ja toidulaboratoorium ning selle kinnitas Hispaanias asuv EL referentlaboratoorium.

Taudiga nakatunud metssea leiukohast 8 km raadiuses on 15 seakasvatusettevõtet, millele on kohaliku veterinaarkeskuse juhi otsusega pandud kitsendused loomade liikumisele ja tapmisele, samuti kohustus järgida täiendavaid bioohutusmeetmeid.  Kõiki piirkonda jäävaid seakasvatusettevõtteid on uutest piirangutest teavitatud.

Seoses sigade Aafrika katku diagnoosimisega Eesti territooriumil kutsub põllumajandusminister Ivari Padar VTA peadirektori ettepanekul kokku riikliku tauditõrje komisjoni, Valga maavanem kohaliku loomatauditõrje komisjoni.

VTA peadirektor teavitab loomataudi ulatusest ning rakendatud tõrjemeetmetest rahvusvahelisi veterinaarorganisatsioone, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu liikmesriike ning Eesti naaberriikide veterinaarteenistusi.

Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles