Ettevõtlussektori müügitulu pööras kasvuteele

Martti Kass
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Ettevõtlussektori müügitulu oli 2010. aasta I kvartalis 118 miljardit krooni, kasvades eelmise kvartaliga võrreldes esmakordselt pärast kaheaastast langust, teatas statistikaamet.

Alates 2009. aasta algusest on müügitulu vähenemine eelmise kvartali suhtes aeglustunud, teatas statistikaamet. Tänavu esimeses kvartalis suurenes ettevõtete müügitulu sesoonselt korrigeeritud andmetel 2009. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 3 protsenti. Viimati kasvas müügitulu eelmise kvartaliga võrreldes 2007. aasta kolmandas kvartalis.

Ettevõtted müüsid I kvartalis kaupu ja teenuseid 118 miljardi krooni eest, mis on 2 protsenti vähem kui aasta tagasi samal ajal.

Enim vähenes müügitulu ehituses. Jätkuvalt väheneb tulu ka kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate hulgi- ja jaekaubanduse tegevusala ettevõtetel. Seevastu töötlev tööstus on esmakordselt pärast 2008. aasta III kvartalit suutnud aastases võrdluses tulu kasvatada.

Ettevõtlussektori kogukasum oli 4,8 miljardit krooni, mis oli kaks korda suurem eelmise aasta I kvartalis teenitud kasumist ning jäi 2009. aasta IV kvartali tasemele.

Kõige rohkem suurenes kasum eelmise aasta I kvartaliga võrreldes töötlevas tööstuses, kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse tegevusalal ning veevarustuses. Töötleva tööstuse kasumikasvule aitasid enim kaasa puidutöötlemise, põlevkiviõli, metalltoodete ja elektroonikaseadmete tootmisega tegelevad ettevõtted. Kahjumis olid ehituse, veonduse ja laonduse ning majutuse ja toitlustuse tegevusalad.

Võrreldes 2009. aasta I kvartaliga vähenesid ettevõtete kulud 4 protsenti, sealjuures tööjõukulud 15 protsenti.

Ettevõtted investeerisid I kvartalis 5,1 miljardit krooni, mis oli poole vähem kui 2009. aasta  samal ajal. Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse ning hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse.

Suuremad investeerijad olid energia, veonduse ja laonduse ning töötleva tööstuse ettevõtted, kes tegid ligi poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Ainsana suurenesid investeeringud masinate ja seadmete soetamiseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles