Eesti Energia Jordaania projektist: kärsitusega kaugele ei jõua

Liisu Arumäe
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Energia Jordaania projekti direktor Andres Anijalg.
Eesti Energia Jordaania projekti direktor Andres Anijalg. Foto: Liis Treimann / Postimees

Eesti Energia Jordaania projekti direktor Andres Anijalg kirjutab Eesti Energia blogis projekti taustast ja tulevikust.

Sellest, kui majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar käis Jordaanias põlevkivikonverentsil ning kirjutas alla valitsustevahelisele vastastikuse mõistmise memorandumile, on möödas seitse aastat. Samal ajal, 2006. aasta novembris, sõlmis Eesti Energia koostöömemorandumi Jordaania ühe põlevkivirikkaima maardla uurimiseks, plaaniga investeerida sealse põlevkivitööstuse käivitamisse.

Alates sellest hetkest on niinimetatud Eesti Energia Jordaania projekt olnud ka pidevalt avalikkuse tähelepanu all. Ikka ja jälle küsib üks või teine kannatamatult – millal see projekt juba valmis saab? Kärsitumatel on kannatus katkenud ja nõuavad vahel lausa töö pooleli jätmist. Kolmandad loevad kokku rahanumbreid, mida nende arvates kõrbesse maetakse.

Võib olla raske mõista, et nullist uue tööstuse ülesehitamine võtab aega. Eestlaste jaoks on põlevkivitööstus peaaegu alati olemas olnud. See on tänaseks ligi saja-aastane ja peaaegu sama vana kui meie riigi iseseisvusgi. Aga nii nagu ei sündinud põlevkivitööstus Ida-Virumaale üleöö, ei juhtu see ka Jordaanias. Ja kui ükskord sünnib, siis võivad eestlased pidada end selle ämmaemandaks. Terve rida olulisi etappe on selle nimel ja suure töö tulemusel tänaseks läbitud.

Usaldusväärsed põlevkivivarud

Projekti õnnestumise alus ja vaieldamatu eeldus on hästi läbiuuritud maavara. Eesti geoloogid on aastate jooksul Jordaanias suure töö ära teinud, kuid maavaradega seotud projektide finantseerimiseks peavad geoloogilisted uuringud saama volitatud audiitori kinnituse, et maavara on piisavalt uuritud ning selle olemasolu on usaldusväärselt tõestatud.

Käesoleva aasta alguses saimegi erapooletult audiitori kinnituse, et Jordaania elektriprojekti elluviimiseks vajalikud geoloogilised uuringud on läbi viidud vastavalt rahvusvahelistele nõuetele ning hinnatud põlevkivi usaldusväärsus on kõrge. See on kõrge tunnustus Eesti geoloogide tööle. Samuti annab see projekti finantseerijatele kindluse, et maapõues leiduv varu on finantseerimiskõlbulik.

Teine oluline läbimurre lõppema hakkaval aastal oli Jordaania keskkonnaministeeriumi heakskiit planeeritava põlevkivielektrijaama keskkonnamõjude hinnangule. Sellele eelnes kaheaastane põhjalik töö, mis hõlmas andmete kogumist projektipiirkonna kliimatingimuste kohta ja analüüse keskkonna, kultuuriliste ja sotsiaalmajanduslike tingimuste ning projekti mõjude kohta.

Selgusid ehitajad ja rahastajad

Poolteist aastat kestnud sõelumise tulemusena on tänaseks leitud ka Jordaania esimese põlevkivielektrijaama ehitaja. Ehitushanget saatis ootamatult elav rahvusvaheline huvi ning hankel avaldas soovi osaleda 16 ettevõtet. Parim pakkuja selgitati tehnilise, õigusliku ja ärianalüüsi põhjal ning hanke võitjaga, suurte kogemustega Hiina ehitusettevõtjaga Guangdong Poweriga sõlmisime sel kuul eelkokkulepe elektrijaama rajamiseks.
Kui Guangdong Power võib eestlase kõrvale tunduda tundmatu nimi, siis alltöövõtjad WorleyParsons projekteerijana, Foster Wheeler keevkihtkatlate tootjana ning Siemens auruturbiinide tarnijana on kindlasti tuttavamad. Tegemist on oma ala tippudega, mis tähendab minimaalsete keskkonnamõjudega, tänapäevase põlevkivielektrijaama ehitamist. Guangdong Poweri emaettevõte on Hiina suurim elektrijaamade ehitaja, kes muuhulgas ehitab ka tuumajaamu ja on ehitanud maailma suurima elektrijaama.

Täpiks i-le sõlmisime eelmisel nädalal eelkokkuleppe elektrijaama ehituse rahastamiseks kahe suurpangaga Hiina panganduse Suurest Nelikust - Bank of China ning Industrial Commercial Bank of Chinaga. Viimane neist ei ole mitte ainult Hiina, vaid terve maailma suurim kommertspank.

Aga ka see ei ole veel kõik

Kas eelpooltoodut arvesse võttes võib nüüd öelda, et aeg on kopp maasse lüüa? Ei. Eeltoodut arvesse võttes oli meil nüüd võimalik jordaanlastele ettepanek teha, millise hinnaga elektrit tulevane jaam neile pakkuda suudaks. Imporditavatest vedelkütustest elektrit tootvale Jordaaniale on kodumaisel kütusel põhinevat ja odavamat elektrit kindlasti vaja, kuid selle hinnas tuleb kokkuleppele jõuda.

Kui tariifiläbirääkimised on edukalt lõpule jõudnud, teevad rahastajad veel viimase finantsauditi ning alles seejärel kinnitatakse kõik kokkulepped lõplikult. Siis saab asuda kaevandust rajama, elektrijaama ehitama, ümbritsevat taristut looma jne. Kõikide nimetatud tegevuste planeeritud ajakavas püsimise korral jõuab esimene põlevkivielekter jordaanlasteni 2017. aasta lõpus.

Ehk et tulles tagasi alguse juurde – kümme aastat arendustööd uue põlevkivitööstuse loomisesse on see niinimetatud Eesti Energia Jordaania projekt. See toetub eestimaisele põlevkivitööstuse kompetentsile, mida maailmas napib ning mida eestlased valdavad. Tuleb ainult kannatlik olla ja endasse uskuda. Ja mõista, et investeering ei ole sõimusõna. Investeerimine ei ole kasiinos mängimine. Ning investeerimine ei ole midagi häbitut. See on meie rikkuse alus. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles