Arvutikaitse: Microsofti tasuta viirustõrje üllatab positiivselt

Siiri Erala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arvutikaitse.ee/Microsoft
Infoturvalisuse portaali Arvutikaitse.ee üks tegijatest Priit Aasmäe testis Microsofti uue tasuta viirustõrje Security Essentials beetaversiooni ja nendib, et kuigi Microsofti saamatusest räägitakse legende, üllatas tarkvaragigant seekord positiivselt.

Käisid jutud, et jaanipäevaks üllitab Microsoft beetaversiooni oma uuest tasuta viirustõrjest ja nii see oligi. Kuna mu näpud sügelevad iga uut programmi katsetama, siis tõttasin minagi seda kohe tirima.

Valmistusin halvimaks, kuna Microsofti saamatusest räägitakse legende, ent seekord üllatusin positiivselt. Ainuke asi, mida Security Essentialsi juures võib väikeseks miinuseks pidada, on paigaldusfaili enda arvutisse saamine, mis võib ehk mõne kärsituma kasutaja sellest loobuma panna. Keerulist siiski midagi pole, tuleb vaid läbida 12 erinevat  sammu, mis võtab aega kuni viis minutit.

Ehkki Microsoft teatab, et see katseversioon on saadaval ainult USA, Suurbritannia, Iisraeli, Hiina ja Brasiilia testijatele, siis mul siin Eestis ei tekkinud mingeid probleeme käivitusfaili allatirimisega, kusjuures ma ei kasutanud mingit pettust.

Võimalused

Microsoft Security Essentials pakub reaalajakaitset viiruste, troojate, usside, nuhkvara ja kõikvõimaliku muu pahavara eest. Programmi on ühendatud ka protsesside käitumist analüüsiv signatuuriteenus, mis otsib arvutist pahavarale sarnanevaid tegevusi ja kahtluse korral võtab ühendust Microsoft serveritega, et kinnitust saada, kas tegu on tõepoolest pahalasega või kõigest valehäirega (false positive). 

Ehkki tõenäoliselt paljudele kasutajatele selline kojuhelistamisteenus ei meeldi, siis isiklikult  pean seda uuenduslikku meetodit ainult tervitatavaks, kuna eriti just algajatel on nüüd palju lihtsam – ei pea enam hakkama sõpru ja tuttavaid läbi kõllama või siis internetist otsima, et kas leitud fail kustutada või alles jätta.

Programmis on veel üks uudne ja põnev lähenemisviis, mida teised viirusetõrjed ei paku. Leitud pahalast kustutades või karantiini pannes luuakse süsteemitaaste punkt, mis võimaldab ükskõik mis vea korral süsteemi tagasi viia varasemasse seisu.

Programmi on kerge paigaldada ja kasutada. Olen mitu korda oma artiklites maininud, et minu jaoks on kõik geniaalne just see, mis on lihtne, ja seda Security Essentials pakubki.

Programm tarbib üllatavalt vähe arvutiressursse, ehkki mälukasutus on suhteliselt suur. Meeldib see, et isegi skänneerimise ajal pole ükski töö häiritud – saab tõrgeteta internetis surfata, mänge mängida või doktoritööd kirjutada.

Uute andmebaasidega värskendamine toimub automaatselt, vajadusel võib neid ka käsitsi tirida. Otsimisvalikutena pakutakse kiiret –(quick scan) või põhjalikku (full scan) skänneerimismeetodit. Samuti saab ise valida üksikuid faile või kaustu kontrollimiseks või ajastada programm  automaatselt viirusi otsima just kasutajale sobivaks ajaks.

Tirimine

Programmi kodulehel tuleb vajutada Get it now, seejärel sisestada oma meiliaadress ja parool ning logida sisse. Näiteks kui arvutis kasutatakse suhtlusvahendina Windows Live Messengeri, siis samade kasutajatunnustega pääsetakse ka Microsoft Connect leheküljele. Kellel aga kontot veel pole, see saab selle kohe luua, vajutades Sign Up Now. Kui ettevalmistused tehtud, siis kolmanda sammuna kliki lingil Continue.

Seejärel peab läbi lugema tingimused ja kui need kasutajat rahuldavad, siis vajutama lingile I Agree. Ees- ja perenimi, asukohamaa ning meiliaadress, mis on kohustuslikud, sisestatakse automaatselt ning rohkemat pole vajagi. Kuuenda sammuna peab valima omale hüüdnime, mis on nähtav kõikidele Microsoft Connect liikmetele. Lõpetuseks kliki Finish Registration.

Järgnevalt soovib Microsoft kasutaja kohta veidi infot saada – millist opisüsteemi kasutatakse, millised viirusetõrjed veel arvutis on jne. Seejärel tänatakse tagasiside eest, teatatakse edukast aktiveerimisprotsessist ning palutakse edasi minna allalaadimislehele, kus on ka väike ülevaade programmist koos tirimisjuhendiga.

Edasise sammuna soovitatakse veekord üle kontrollida süsteeminõuded: eraldi on allalaadimiseks failid 32 bitisele Windows XP-le, 32 bitisele Vista või Windows 7 beetaversioonile ja 64 bitisele Vista või Win 7-le. Kasutaja saab aimu oma Windows versioonist, kui loeb seda juhist.

Järgmisena tulebki valida sobiv fail ja tirida arvutisse.

Paigaldamine

Käivita paigaldusfail topeltklikiga, vali Next, seejärel nõustu tingimustega vajutades lingile I accept.

Seejärel tuleb maiuspala – Microsoft soovib valideerimist ehk opisüsteemi ehtsuse kinnitamist. Kui kõik on korras, millest ka teatatakse, tuleb vajutada Install ja oodata, kuni programm lõplikult arvutisse paigaldatakse. Enne installimist hoiatatakse, et erinevad viirusetõrjed võivad koos töötades konflikti põhjustada, seega on soovitav hetkel arvutisolev tõrje eemaldada.

Mina isiklikult eirasin seda nõuannet, paigaldasin Security Essentials töötama koos Symantec viirusetõrjega, ja ehkki need sobisid omavahel suurepäraselt kokku, siis ei alati ei pruugi nii hästi minna. Üldkokkuvõttes on paigaldamine väga lihtne ja kiire.

Pärast seda võib jätta linnukese lingi ette Scan my computer for potential threats after getting the latest updates, et võimaldada programmi koheselt värskendada viirustevastase andmebaasidega ning teostada arvutis kiirkontroll.

Pärast seda on soovitav täiendavaks kontrolliks valida ka Full scan, mis küll võib aega võtta kuni kaks tundi, aga selle eest ei jäeta kahe silma vahele mitte ühtegi arvutisolevat faili. Minul näiteks leiti kaheksa kuriteokahtlusega tegelast, mille kontrollisin täiendavalt üle – tegu on ju ikkagi beeta ehk katseprogrammiga.

Kontrolli tulemusel lasin programmil kõik need kaheksa faili surmata. Väikese miinusena tuleb nimetada, et ehkki pahavara kustutamisel lubas programm hakkama saada mõne sekundiga, siis mul võttis see küll vähemalt kolm minutit aega. Võibolla on asi selles, et üks arhiivifail (.zip), milles pahalane elutses, oli mahult üsna priske.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles