Mertsina: kasvu vähendas enim veonduse ja laonduse lisandväärtuse vähenemine

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tõnu Mertsina
Tõnu Mertsina Foto: Erakogu

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul põhjustas teise kvartali oodatust väiksemat majanduskasvu veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine.

«Nii nagu esimesel kvartalil panustasid (ka teisel kvartalil, toim) majanduskasvu enim töötlev tööstus ja sisekaubandus ning kasvu vähendas enim veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Ehituse nominaalkasv oli küll positiivne, kuid kuna ehitushinnad on käesoleval aastal kasvanud, jäi ehituse reaalkasv teisel kvartalil esialgsete hinnangute järgi kergesse langusse,» ütles Mertsina.

Positiivsena tõi Mertsina välja selle, et töötleva tööstuse lisandväärtuse kasv toetub olulisel määral ekspordile.

«Töötleva tööstuse toodangust müüdi välisturule 71 protsenti. Jätkuvalt panustavad nii töötleva tööstuse lisandväärtuse, kui ka kaupade ekspordi kasvu elektroonika ja optikaseadmed. Viimasel kolmel kvartalil on elektroonika ja optikaseadmete tegevusala lisandväärtuse panus SKP kasvu olnud  0,6 protsendipunkti. Töötleva tööstuse tootlikkus on viimastel kvartalitel tasapisi paranenud ning koos sellega on aeglustunud ka tööjõu ühikukulu kasv. See on omakorda parandanud võimalusi töötleva tööstuse ettevõtete kulupõhise konkurentsivõime paranemiseks,» kommenteeris Swedbanki peaökonomist.

«Arvestades meie peamiste kaubanduspartnerite jätkuvalt nõrka nõudlust, on Eesti kaupade eksport kasvanud käesoleva aasta esimesel poolaastal tublisti, esimesel kvartalil 7,7 protsenti ja kiirhinnangu järgi teisel 8 protsenti. Samas on kasvu tehniliselt ülespoole kergitanud rahvamajanduse arvestustesse tehtav eelmise aastaga võrreldes väiksem korrektsioon kütustega. Samuti tuleb arvestada elektroonikaseadmete ekspordi suurt mõju. Kui esimesel kvartalil ületas kaupade ekspordi kasv importi, siis teisel teisel kvartalil oli vastupidi. Seega võib eeldada, et teisel kvartalil netoekspordi panus SKP kasvu vähenes,» ütles Mertsina, lisades, et kuigi pank ootab aasta teisel poolel majanduskasvu kiirenemist, jääb käesoleva aasta majanduskasv oluliselt väiksemaks aprillis prognoositust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles