Elektrihind püsis aprillis kõrgena

Andrus Karnau
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elektriarved jätkavad üllatamist.
Elektriarved jätkavad üllatamist. Foto: SCANPIX

Aprillis oli elektrihind börsil 43 eurot ja 31 senti megavatt-tund, langedes pisut võrreldes märtsiga, kuid olles kõrgem kui aasta kahel esimesel kuul.

Aprillikuu elektrihinnale tõi leevendust kevad, mis kuu keskel päästis valla suurvee ja koos sellega ka hüdrojaamade toodangu.

Märtsis oli elektrihind börsil 45, 28 eurot, veebruaris 39,82 ja jaanuaris 41,77.

Soome piirkonnas oli börsihind aprillis 43,91 eurot megavatt-tund. Nord Pooli keskmine oli 45,91 eurot megavatt-tund.

Energiaturg.ee andmetel oli populaarseim börsihinnaga elektripakett aprillis kuus protsenti soodsam kui populaarseim fikseeritud hinnaga pakett.

Energiaturg.ee analüütik Pirmin Tamm selgitas, et avatud elektrituru nelja kuu jooksul on avalike hinnakirjade järgi börsipakett olnud soodsam valik ja eelduste kohaselt jääb ka selleks järgnevatel kuudel tänu soojematele ilmadele ja hüdroreservuaaride täituvuse suurenemisele.

Aprillis oli näiteks 1750 kWh aastatarbimisega korteril börsihinnaga pakett koos käibemaksuga keskmiselt 0,49 eurot odavam kui 12-kuuline enimvalitud fikseeritud hinnaga pakett. Elektriküttega eramu, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, pakettide hinnavahe on aprillis keskmiselt 6,26 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.

Energiaturg.ee võrdles eraklientide seas kahte seni kõige populaarsemat elektripaketti. Arvutused tuginevad eelmise aasta detsembris Eesti Energia poolt 12-kuulisele paketile pakutud fikseeritud elektrihinna ja 220 Energia ilma ettemaksuta börsihinnaga marginaali aritmeetilisele keskmisele, mis Eesti Energia avalike hinnakirjade järgi detsembris oli 5,845 senti/kWh ja 220 Energial vastavalt 0,2425 senti/kWh. Hindade arvutamisel on aluseks võetud Elektrilevi tüüpkoormusgraafik ja Nord Pool Spoti Eesti hinnapiirkonna 2013. aasta aprillikuu tunnihinnad.

«Eleringi andmetel vahetas aprillist elektrimüüjat veidi üle 1000 tarbija, mis näitab, et tarbijad on muutunud aktiivsemaks ja teadlikumaks ning hakanud jälgima turuhindade muutusi,» lisas Tamm.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles